| AntonelaCK a întrebat:

Acum 1 săptămâna si ceva am fost răcită si am luat antibiotice pentru ca asa mi-a recomandat cineva ( amoxacilina 1/12h). Le-am luat cam 5 zile maxim.

Pe 5 trebuia sa imi vina menstruatia, însă nu s-a întâmplat. Astăzi este a 3 a zi de intarziere. Ca si simptome pot sa spun ca am dureri de sani la palpare.

Contact sexual ultima dată în iulie ( Iar de atunci mi-a venit menstruatia normal ) deci nu cred ca e vorba de sarcina.

Au antibioticele efect asupra menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic el stie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, antibioticele nu opresc menstruatia si nici nu o infleunteaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, uitasem: la raceala NU se iau antibiotice, ca-i infectie virala si nu trece cu antibiotice, dar corpul lupta si elimina virusul intr-o saptamna.
Antibioticul ala nu ti-a facut nimic, pentru ca nu avea ce sa faca la virsul respectiv. Practic, l-ai luat inutil, ca sa-ti distrugi bacteriile sanatoase din stomac, sa-ti scazi imunitatea corpului si curand vei constata ca ai facut si candida, tot din cauza lor.

| Bizon95 a răspuns:

Stii ce inseamna roofie?
nici o sansa in directia asta?
ca ai doua simptome de sarcina, menstruatia intarziata si sani durerosi
ai putea face un test de sarcina... de 3lei
https://www.emag.ro/......priceasc/c

| AntonelaCK explică (pentru Bizon95):

Am inteles. Dar dacă era vorba de sarcina ma gandesc ca nu-mi venea 4 luni la rând fara nici o modificare

| AntonelaCK explică (pentru Bizon95):

Iar pe langa asta dacă era... La 4 luni se observa burtica sau ceva

| Bizon95 a răspuns (pentru AntonelaCK):

happy
nu asta am intrebat...
ti-am pus 2 intrebari, citeste-le tongue

| Bizon95 a răspuns (pentru AntonelaCK):

Roofie mai e numit drogul violului, te face sa fii docila dupa care lesini, timp in care poti fi violata, iar a doua zi nu iti mai amintesti nimic
de asemenea daca te imbeti destul de serios poate sa aiba acelasi efect (uiti ce s-a intamplat dupa un anumit nivel de betie)

moment in care ai fi putut fi violata si sa nu iti aduci aminte

asa ca te-am intrebat daca e posibilitatea asta?

| AntonelaCK explică (pentru Bizon95):

Nu, nu există posibilitatea asta. Sub nici o forma.

| Bizon95 a răspuns (pentru AntonelaCK):

Atunci, antibioticele si gripa nu influenteaza direct ciclul, dar stresul da, si sa fii bolnava si sa iei antibiotice (care nu sunt bune pentru stomac) se pot simtii ca stres

moment in care, presupun ca, iti e greu sa mergi la doctor
(presupun pentru ca ai luat antibiotice pe cuvantul unei cunsotiinte, cu toate ca antibioticele sunt NUMAI anti-bacteriene nu antivirale si gripa e un virus... cum a spus si Ioneasca)

dar, daca nu iti vine ciclul in 1-2 saptamani, atunci SINGURA solutie e doctorul, aici pe TPU si oriunde pe internet sunt mai mult amatori care stiu mai mult din auzite... INCLUSIV EU happy
asa ca nu ai cum sa capeti aici un diagnostic corect ca sa primesti un tratament capabil sa te si vindece

| Sixty28 a răspuns:

Buna, fa-ti un test de sarcina ca sa iti iei o grija de pe cap.