| Yellow95 a întrebat:

Acum vreo saptamana m-a tras curentu si a inceput sa ma doara dintele si de vreo 2 zile sa si umflat. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă "te-a tras curentul", NU ţi se inflamează gingia!
Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la dentist, asta cu trasul curentului sunt povesti, posibil sa ai o infectie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

mergi la medicul stomatolog pentru a trata problema la un cabinet medical, nu incerca diferite metode acasa, pentru ca iti pot dauna decat ajuta.

O zi buna.