| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Buna all. happy FUNDA!
As vrea sa-mi fac gaura in buric singura, ma pricep, dar... nu stiu cu ce m`as putea da sa`mi amorteasca.
Vreau sa mentionez ca nu dau 30 de lei pe lidocaina, ca sa o folosesc doar o data si sa o las si sa uit de ea. Mi se pare cam mult.
Cu ce m`as putea da? si cum trebuie sa procedez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Cel mai simplu e sa racesti zona cu o punga cu gheata. E la fel de eficienta ca sprayul cu Lidocaina.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa nu iti faci un piercing. Uite la ce riscuri te expui: http://www.i-medic.ro/......l-corporal

| Empathizer a răspuns (pentru doctoressa):

Iarta-mi curiozitatea, doctoressa, dar tu porti cercei in urechi?

| wj a răspuns:

Este un unguent folosit la tatuaje de obicei, dar imi scapa numele. Oricum, iti amorteste doar la suprafata. Lidocaina nu prea amorteste doar iti da o senzatie de amorteaza, deoarece nu intra in piele. Daca doresti mai multe detalii despre cum se face o gaura ca sa fie cat mai usor, te pot ajuta. Si in functie de cum ti-e buricul, poti sau nu poti sa iti faci singura. O modalitate mai rudimentara ar fi sa te "pitigi" si sa "masezi" zona (ca si gestul de a cere cuiva banii-freci din degete). happy

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru wj):

Tetracilinabig grin?

| wj a răspuns (pentru Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Tetraciclina e antibiotic antimicrobian, nu are niciun efect anestezic. Poti cauta Hemorzon, e anestezic local, contine si antibiotic/antiinflamator si contine hidrocortizon care ajuta zona in a accepta corpul strain (cercelul). E o varianta ieftina. chit ca se foloseste pentru hemoroizi big grin

| wj a răspuns (pentru Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Mi-am amintit, Deep Numb, acesta intra si in piele, dar sigur costa mai mult de 30 de lei (40-50 lei). Sau eventual poti incerca cu anestezic unguent ce se foloseste pentru tatuarea/pigmentarea buzelor. Acela e cel mai ieftin de care stiu, 4-5 lei, dar depinde si de unde se gaseste la tine in oras, daca nu. comanzi si mai platest transportul pana in 10 leiwinking