| BiaBubulina a întrebat:

Am 11 ani si am 33 de kilograme si 1, 48 in inaltime.Sunt foarte slaba si as vrea sa stiu cum sa ma ingras.Nu-mi place sa mananc ciorba, legume, fructe cand imi aduc aminte si sa nu aud de carne de tara sau chestii de genul asta.Va rog sa-mi spuneti fara chestii de genul : ce te gandesti tu la varsta ta? Adica am o colega care are 1, 56 in inaltime si 45 de kg adica arata bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Draguta, nu-i asculta p-astia, ca-si bat joc de tine, auzi, sa bei bere.
in primul rand, intelege un lucru legat de greutate.
zi mersi ca esti slaba, daca dai in extrema cealalta, adica sa te ingrasi si sa nu mai poti slabi, crezi ca este mai bine?
o sa vezi ce bine va fi mai tarziu, cand vei fi supla, pe langa altele care se chinuie sa slabeasca si degeaba.
la varsta ta, sincer, e f bine!
insa nu-mi place ca nu mananci ciorbe si carne, foarte rau faci, pentru ca alea sunt esentiale pentru tine, esti in crestere.
este foarte important ca o cura de ingrasare sau slabire sa se efectueze corect si sanatos, cu alimente sanatoase.
carnea nu trebuie sa-ti lipseasca ca vei ajunge sa cazi pe strada, si nu cred ca vrei asta.
pune mana si mananca, nu mai face mofturi, gandeste-te la corpul tau care e atat de important, nu trebuie sa te gandesti doar la tine, ci si la el si de ce are nevoie.
nu te mai lua dupa cum arata altele, fiecare cu metabolismul ei, suntem diferite!
bafta, papusa si pune mana si mananca, dar totul cu masura.

14 răspunsuri:
| NicoleSova a răspuns:

Incearca sa maninci piine moale cu smintina, si bea bere. Va avea efect. Garantez. O zi buna, pupici!

| cypryan11 a răspuns (pentru NicoleSova):

Sa bea bere? da cei vrei sa ajunga alcoolista de mica?

| NicoleSova a răspuns (pentru cypryan11):

Sa bea bere fara alcool.

| cypryan11 a răspuns (pentru NicoleSova):

Ei dar nu cred ca berea ingrasa daca ra fi asa toti alcoolisti ar avea de la 80 kg in sus.
si chiar daca e fara alcool cum sa bea un copil de 11 ani sa bea

| NicoleSova a răspuns (pentru cypryan11):

Nu toti au organismul de a se ingrasa, si berea nu se bea pur si simplu, doar am explicat mai sus. Bibik incearca
laughing

| BiaBubulina explică (pentru NicoleSova):

Nicole eu cred ca ai baut bere

| cypryan11 a răspuns:

Sa nu o asculti pe NicoleSova da?

| XxXJoK3rXxX a răspuns:

Pai daca nu manci carne, legume etc cum vrei sate ingrasi.creca sunt medicamentele sa poti sate ingrasi.nu sunt sigur ca exista incearca si tu la o farmacie!

| AdyForLife a răspuns:

Deci din cate vad aici esti cam pretentioasa la mancare din cate intelegi. Cel mai bine e sa incepi sa mananci fructe si legume + carne putina la inceput chiar daca nu iti place. E doar un sfat sau poti manca lactate:X

| AmeliaEisenhower a răspuns:

Aoleu! pai nu ma mir ca esti slaba, din cate vad eu tie nu-ti place sa mananci nimic si eviti exact ceea ce este sanatos(fructe, legume, supe, carnea de tara). Crede-ma, daca nu mananci nu te poti ingrasa. Incearca sa depasesti conceptiile pe care ti le-ai format in legatura cu mancarurile astea, daca le eviti nu vei ajunge la nimic bun. si nu numai ca vei fi slaba dar vei avea si probleme de sanatate grave. asa ca incearca sa consumi tot ce ai enumerat tu mai sus la " ce nu-mi place", sigur te vei ingrasa

| ღMalynutzaღDeeaღ a răspuns:

Nu este indicat sa bie bere adica pe bune ai doar 11 ani, va trebui sa cauti pe internet niste retete care contin multe calorii ex : pastele fainoase. Poti consuma spaghete cu un sos facut special care sa-ti placa, mananca de 3 ori pe zi si intre mese ceva care sa-ti placa. Mancaruri cu multe proteine sunt peste tot, fara sunt mai putine. Sa nu consumi dulciuri deoarece multe din ele contin aspartam (dulce ca saharul insa de fapt sunt excremente de la o anumita bacterie hranita cu deseuri toxice) si te poti inbolnavi, cipsuri sau sneksuri nici atat, incearca niste stixuri, gresine, covrigei si alune intre mese (cel mai indicat fructe dar nu-ti plac)... Ai grija ce mananci si sper ca te-am ajutat :*

| doru77 a răspuns:

Tu doar incearca sa mananci si te vei ingrasa cat de curand

| MysticWolfy a răspuns:

Sal nu o crede bea bere la 11 ani domne fereste-ma rog mananca mult eu am 33 kilogramela 10 ani. ma rog nu asta este ideea. Ideea este ca trebuie sa mananci mai mult nici eu nu am ating de legume dar mananc cat de cat eyy acum mannca normal 3 mese pe zi dar tot mannca nu camami ma doare burta si nu mie mai fomane. 'ASA FAC EU ' laughing succes BFT funda daca vrei nu e oblligatoriu sper sa-mi dai prima funda happy

| Fantic a răspuns:

Buna. toate aceste sfaturi ca trebuie sa maninci mai mult sunt infolositoare si cu berea la fel. asta este firea ta, dupa ce se va incepe ciclul de menstruatie te vei ingrasa de la sine. prietena mea a fost la fel slaba foarte slaba dar acum se ingrasa ) nu iti fa griji p/t asta