| Emilia1015 a întrebat:

Am 14 ani, 63kg si 1, 66si vreau sa slabesc (mai ales in solduri am multa grasime pe ele)10 kg intr-o luna sau doua; exercitii+mancare sanatoasa.Vreau sa imi dati un link sau un video cu exercitii care v-au ajutat sa slabiti sau care credeti ca slabesc cu ele. Vreau sa precizez ca nu mananc produse fast food.Dau fundita.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

Wa, majoritatea fetelor se lupta cu aceasta problema, toate vreti sa slabiti, toate aveti probleme cu greutatea...Dar, ah, nu ar trebui sa facem ceva in privinta asta?
Adica, daca nu ai vointa, iti zic de acum ca nu are rost.
Si eu aveam obiceiul sa mananc orice gaseam, toate chimicalele si toate tampeniile..Pana m-am saturat,si am zis gata.
Mancare sanatoasa.Da,toti iti zic asta,dar stii macar ce e?
Nu inseamna ca trebuie sa te infometezi,sau lucruri de genu,trebuie doar sa reduci numarul de calorii, poti manca gustos, sanatos si satios.
De exemplu la micul dejun iti recomand ceva mai consistent, adica de obicei ce mananci la micul dejun nu se depune, asa ca lasa laptele cu cereale si iaurtul, mananca un peste la gratar sau piept de pui fiert, cartofi fierti cu putina sare (desi nu-ti recomand cartofi prea des), paine prajita cu unt si dulceata, neamii!

| KirigayaKirito a răspuns (pentru KirigayaKirito):

Da, eu am mai lasat vreo 20 de randuri dar vad ca nu s-au postat...In fine...o.o

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi slăbi 10 kg într-o lună, cel mult în 2-3 luni ( depinde cum "reacţionează" organismul tău )...

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai 56 de kilograme.
Mergi pe o alimentatie saraca caloric,fara prajeli,grasimi,dulciuri in exces,mai multe fructe, legume, fiert, copt, miscare zilnic.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| ShiningDiamond a răspuns:

Cauta programul abdomen plat si mergi la piscina, la inot. Si inoata, nu te balaci.