| Loredana514638 a întrebat:

Am 17 ani iar de vreo cateva luni ma confrunt cu o problemă la măsea..am fost la medicul de familie iar el mi-a prescris Amoxicilina 875+125 timp de 7 zile. In urma tratamentului am facut o candida, mi-a prescris niste ovule macmiror timp de 5 zile si 2 pastile de diflocan 1/zi. Ce vreau sa va spun este ca înainte de toate întâmplările astea am facut destul de des acid la stomac, dureri in piept..arsuri..aveam grija la mâncare iar cu acest tratament parca imi vine din ce in ce mai greata..Aseara am luat prima pastila diflocan la ora 7...de regula antibioticul l-am inceput de Duminica la ora 10 seara si o tin tot asa in fiecare zi la 10 dimineata si 10 seara. Dupa ce le-am luat amandoua am inceput sa ma doara stomacul..sa simt un nod in gat..arsuri..greață, iar acum nu stiu daca sa il mai iau..sau sa intrerup antibioticul doar seara asta ca sa pot lua diflocan..sunt prea tari amandoua? Va rog ajutati-ma astept un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuia să iei un gastroprotector înainte de aceste antibiotice.

| alina2k18 a răspuns:

Buna, eu am luat intotdeauna Fluoconazol cand am avut tratament cu antibiotice, nu am facut niciodata candidoza dar chiar nu vreau sa fac asa ceva. Se iau 2 pastile : una la inceputul tratamentului cu antibiotice si alta la sfarsit.
Vad ca Diflucan contine si el aceeasi substanta activa.
Tu iei in continuare antibiotic?

| Loredana514638 explică (pentru alina2k18):

Da. Iar din cauza stomacului am decis sa il i-au jumatate. Durerile au reaparut la masea..presupun nu si-a facut efectul?

| alina2k18 a răspuns (pentru Loredana514638):

Pai ti-a recomandat antibiotic pentru o masea pentru ca ai infectie presupun.
Doza optima era aia prescrisa de medic.
Pentru dureri ia un analgezic, antibioticul nu calmeaza durerea.
Trebuie sa termini cura cu antibiotic si dupa la dentist sa trateze maseaua.