| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 18 ani, acum un an am făcut un avort prin pastile, îl pot face și pe al doilea tot prin pastile? Cei care vreți sa jigniți sau sa judecați, va rog sa va abțineți pentru ca altfel va dau raport, mulțumesc pentru înțelegere!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
| Raducons a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cine stie ce face, se prostitueaza, si nu foloseste prezervativ.In stilul asta ajunge la 10, am mai auzit cazuri

| thereisnothingleft a răspuns:

Nu te mai baza pe avort, protejeaza-te.Cel mai indicat este prezervativul, in urmatorul raport intim.Sa stii ca avortul are consecinte severe asupra sanatatii tale.Ai grija data viitoare.

| Cristitanase19 a răspuns:

Eu te as ruga sa te gandesti mai bine la acest avort si sa nu te grabesti cu aceasta decizie.
O optiune buna ar fi sa lasi sarcina sa mearga pana la capat si sa aduci pe lume un ingeras. Sunt si oameni dispusi sa te ajute chiar daca in acest moment ti se pare de neconceput o sarcina. Au fost ajutate si alte fete in situatii asemanatoare si sunt foarte fericite ca au ales sa dea viata si nu invers. Ma puteti contacta cu toata increderea pentru solutii fericite. Doamne Ajuta!

| Dany00048 a răspuns:

Buna, vreau sa iti pun o intrebare pentru ca am pe cineva care e in situatia care ai fost tu. Ai putut sa faci avort fara ca parinti tai sa stie? si cat te a costat?

| Celcestietot a răspuns:

Mare pacat sa ucizi un suflet viu! Biblia condamna asa ceva! Uite ce face placerea carnala din femeie... un ucigas! Nu este moral ceea ce faci si te vede Dumnezeu!

| Laura48 a răspuns:

Am citit cateva comentarii si spuneai ca doresti doar o parere.
Ok, in primul rand, nu cunosc compozitia chimica a medicamentelor folosite pentru avortul spontan - facut la medic, asa ai spus. Dar, cunosc cateva ceva despre bine cunoscuta 'pastila de a doua zi', care stiu ca se foloseste MAXIM la 6 luni, poate chiar un an.
Problema este urmatoarea. pastila de a doua zi, care poate fi luata in maxim 5 zile de la contactul sexual neprotejat (scazand eficienta cu fiecare zi care trece) are un continut foarte mare din cei doi hormoni continuti de pilulele anticonceptionale. 1 doza din aceea = 10 folii / luni de tratament cu anticonceptionale. Probabil la medic se aplica aceeasi metoda sub forma injectabila (?)
Nu cred ca se poate muri de la astfel de 'bombe chimice' care produc avortul, dar gandeste-te pe termen lung. Sunt sanse sa produca un dezechilibru hormonal, sau, mai rau, sa produca cancer/boli de inima/boli de ficat. Recomandarea mea este sa intrebi un medic in domeniu, preferabil unu care sa judece mai putin decat cei de pe aici si sa fie om (spun asta pentru ca am trait experienta de a-mi intarzia menstruatia - din cauze hormonale - si am dat peste o ginecoloaga care numai medic nu era, mi-a spus direct in fata ca sunt insarcinata - nu eram - si atitudinea a fost una de parca as fi avut 1000 de motive sa ma simt eu vinovata).
Apropos, ai inceput sa iei anticonceptionalele dupa o discutie cu un ginecolog/consilier/medic de la planificare familiala, sau ai luat de capul tau, la recomandarea prietenilor etc?

| frum a răspuns (pentru Sucki):

Mi-as dori sa mi se intample macar o data in viata...dar se pare ca nu pot sa raman insarcinata. Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa nu porti povara avorturilor toata viata...