| Valentina73838 a întrebat:

Buna. Am facut analize pentru prolactina. Rezulatul este de 832. Ce inseamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca esti insarcinata, nimic deosebit.Acestea pot creste pana peste 7000mUI/ml in perioada sarcinii.
Insa daca nu esti insarcinata, trebuie sa stii ca nivelul de referinta al prolactinei depinde mult de sex (banuiesc ca esti de sex feminin dupa nume) si de varsta, deci ar fi util sa indici varsta si sa confirmi daca unitatea de masura pentru exprimarea rezultatului este 1mUI/ml.

| Valentina73838 explică (pentru Floridori):

Buna. Masura este aceea. Am 22 de ani. Am facut aceasta analiza pentru ca mentruatia nu apare, am o intarziere de 7 zile, testele de sarcina sunt negative, si am facut si un beta hcg, iar rezultatul la aceasta este de

| Floridori a răspuns (pentru Valentina73838):

Nu stiu care este rezultatul la analiza beta-HCG pentru ca nu stiu ce s-a intamplat dar ai intrerupt brusc fraza happy
Ma voi rezuma prin a spune ca nivelul de referinta al prolactinei pentru varsta ta, in cazul in care excludem sarcina, este de 127-637, deci in cazul tau este un rezultat mare, asta insemnand ca glanda pituitara secreta mai multa prolactina decat ar fi normal.
Acest lucru se poate corecta cu tratament medicamentos, deci va trebui sa te intorci la medic cu aceste rezultate pentru a-ti fi indicat un tratament adecvat.

| Valentina73838 explică (pentru Floridori):

L beta hcg este de

| Floridori a răspuns (pentru Valentina73838):

Din nou s-a... intrerupt legatura laughing

| Valentina73838 explică (pentru Floridori):

laughing) de

| Valentina73838 explică (pentru Valentina73838):

Nu inteleg ce are laughing 0, 2

| Valentina73838 explică (pentru Valentina73838):

Iar la prolactina este ceva grav?

| Floridori a răspuns (pentru Valentina73838):

Ok.Orice rezultat sub 5, 3 inseamna ca nu exista o sarcina cu conditia ca analiza sa fi fost efectuata dupa minim 5 zile de la observarea intarzierii menstruatiei.

Prolactina marita poate avea mai multe cauze:
-disfunctii ale glandei pituitare;
-hipotiroidism;
-sindromul ovarelor polichistice;
-boala renala sau hepatica;
-tumori numite prolactinoame, dar acestea prezinta si alte simptome.

Rezultatele prolactinei crescute pot fi:
-dereglari ale ciclului menstrual;
-amenoree;
-infertilitate.

De aceea ar fi recomandat sa te intorci la medic pentru tratament si/sau sa fii indrumata pentru a face analize suplimentare.

| Valentina73838 explică (pentru Floridori):

Multumesc

| Floridori a răspuns (pentru Valentina73838):

Cu drag!
Multa sanatate!

| Valentina73838 explică (pentru Floridori):

Mi sa recomandat sa merg la endocrinolog, si sa fac rmn la cap. Ce legatura are?

| Floridori a răspuns (pentru Valentina73838):

Pentru ca endocrinologul se ocupa de tot ceea ce inseamna glande in corpul uman si prin analize si examene suplimentare se va putea stabili daca exista disfunctii ale glandei pituitare (numita si hipofiza) sau daca suferi de hipertiroidism, ambele fiind posibile cauze amintite in raspunsul de mai devreme.
Cu ajutorul unui RMN se va putea stabili daca exista acea tumoare despre care am mentionat in posibilele cauze, numita prolactinom.Nu te speria deoarece prolactinoamele sunt tumori benigne.
Doar dupa ce s-a stabilit exact cauza prolactinei marite ti se va putea recomanda un tratament corespunzator.