| Inkiu387 a întrebat:

Am nevoie da ajutor. Sunt fata si am 13 ani si am cosuricrying
Nu stiu ce sa mai incerc, adica am incercat de toate. Uneori dispar dar apar dupa la loc. Si pe deasupra am si puncte negre. Merg si la cosmetică, dar nu vad rezultate mari sau dispar cateva zile si apar la loc. Daca imi puteti recomanda produse sau sa imi ziceti ca sa fac. Imi e rusine sa ies din casa, chiar daca nu am foarte multe ma simt foarte prost. VA ROG AJUTOR

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Trafia a răspuns:

La varsta ta din cauza pubertatii e normal asa ceva. Sa ai cosuri e ok si ele dispar in cativa ani depinde la pers la persoana. In loc de creme care pot sa iti dea iritatii (depinde de cosuri) iti recomand sa ai mereu un ten curat. Sunt "sapunuri" speciale cu care sa te speli pe fata si masti de fata. Scriu pe ele ca sunt pentru acnee.
Chiar daca nu te simti bine cu ele si chiar daca cum ai zis " imi e rusine sa ies din casa " incearca sa eviti machiajul si cand e nevoie sa te machezi (pentru situatii speciale etc ) ai grija sa nu pui fon de ten direct, cantitatea pune pe ceva si dupa spala bine buretelul ca sa nu ajunga bacterii pe fata.

Tenul curat e cel mai bun in astfel de situatii si asteapta sa treaca aceasta perioada. Stiu ca o sa zici ca unele fete nu au, asta depinde de la pers la pers.

Si eu am fost in situatia ta si stiu cum e, am avut colege de scoala care aveau cosuri ca lumea pe fata si chiar mari si acum nu mai au nimic.

PS: Incearca sa nu le rupi sau sa te scarpini sau ceva ca pot lasa urme dupa si daca e un cos care insisti sa il spargi (desi nu iti recomand ca sunt sanse sa ramai patata pe fata) asigurate ca pielea si mainile sunt curate.

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Se spune că excesul de alimente procesate, semi-preparate, grăsimi și dulciuri (ciocolata) favorizează apariția coșurilor. Încearcă să le eviți.
Nu te mai stresa, e ceva normal la vârsta asta, fii fericită că nu ai foarte multe, am întâlnit și cazuri disperate care arătau ca și cum aveau rubeolă.

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Stai mai linistita, este ceva normal la varsta ta. Ai 13 ani, multi inainte. Ai ridicat nivelul hormonal ceva de genu, si se si vede ca esti caliente cum zice spaniolu. Daca iti echilibrezi putin organismu si mintea n-or sa apara asa des, dar cosurile nu sunt ceva asa rau fac parte din corpu tau bucura-te de ele ca esti foarte tanara, inseamna viata, inseamna ca esti foarte tanara, nu zic sa mor dupa asa ceva dar in nici un caz nu ma scarbesc sau sa zic ca nu e atractiv. Nu cred ca ai asa multe. Fii tare concentreaza-te pe chestii mai importante, invata lucruri noi, joaca-te, etc. Sfaturile mele pe care mi le-am permis. Sper ca ti-au fost cat de cat de folos.

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Am 12 ani, sunt baiat dar si eu am multe cosuri.Cand apar scapa cat mai repede de ele si cand o sa treci de pubertate o sa se rezolve problema