| carlyy1765 a întrebat:

Buna, am o durere in urcehe atunci cand mi-o ating in interior. Durerea mi s-a mai accenuat fata de ieri. Poate fi otita? Am stat cu capul in vant, fara caciula dar nu am alte simptome

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Dacă durerea e doar când atingi cu mâna, nu e otită. E un coș în interior.
La otită, durerea e permanentă, indiferent că atingi sau nu.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la orl nu lua sfaturi de pe net, poate fi dop si atunci numai in cabinetul medicului il scoate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la statul cu capul în vânt nu are cum să te doară. Nu ai motive să atingi urechea în interior, să bagi degetul în ea. Nu așa se curăță urechea. Dacă te doare, poate fi de la otită, care este o infecție.

| dullcat a răspuns:

Buna.Urechea nu trebuie atinsa in interior. Ai incercat sa cureti ceara cu ceva, altceva decat o solutie blanda, destinata pentru asa ceva? Fiindca nici asa nu e corect sa procedezi. Cel mai ok ar fi sa mergi la medic, mai ales daca ai mai stat cu capul in vant si inainte, si nu ai ajuns sa ai dureri dupa aceea.

| carlyy1765 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc de răspuns, am început sa-mi pun niște picături recomandate de medicul de familie. O sa fac și o vizita la ORL.

| Freya1 a răspuns:

Și pe mine ma durea acum ceva vreme către interiorul urechii când apasam și mi s-a facut un cos.
Acum depinde unde e aceasta durere și cât de nasoala.