| CreatzaBắ a întrebat:

am o nelamurire.deci,sa va povestesc.
saptamana trecuta, am coborat pana jos, dupa aceea, am urcat din nou pana sus,(etaju 4)ca am uitat ceva. mi-a dat bunicamea pe scara la etaj, si pe moment, am ametit si numai vedeam nimic.am stat putin, dupa ce mi-am revenit, am dat sa cobor din nou, cand, pe la etajul 2, mi-a fost mai rau, am urcat din nou, si am vomitat. m-am intors jos,(ma astepta maicamea)nu am zis nimic, la nimeni.toata ziua aceea, am fost prin oras, in caldura. mi-am luat ceva de mancare, si un energizant. dupa aceea mi-a fost mai bine.(mi se pare ca imi face mai mult bine energizantul decat sucul)s-ar putea sa am ceva probleme? viata sexuala nu am inceputo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cred ca ti-a scazut tensiunea, si asta impreuna cu carenta de calciu ti-a declansat aceasta criza. Ar fi bine sa iti faci analizele, sa vezi cum stai cu mineralele din organism. Si inceteaza cu sucurile si energizantele astea, bea ceai, compot sau suc la storcator, poate trebuie sa iei ceva suplimente minerale pentru ca pierzi multe vara prin transpiratie.
Pentru inceput, spune-i mamei tale ce ai patit si sa vina odata cu tine la medicul de familie.

| katala a răspuns:

Cred ca din cauza caldurii; si a sucurilor (mai ales daca nu sunt reci cand le bei). Dar sa stii ca nici energizantul nu e bun; incearca sa bei apa pur si simplu!

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca, caldura este de vina sau poti fi anemica. mergi si ti fa un comtrol nu e greu sanatate

| Zady a răspuns:

Iti spun eu un sincer nu ai de ce sa iti faci griji, chiar daca nu iti dai seama presiunea atmosferica poate fi putin diferita intre etaje, si tot simtind aceste schimbari(tu nu le simti doar corpul tau) e normal sa iti vina ameteala.si pe caldura asta ...nu iti face griji iti promit eu ca nu o sa ai nimic mi s-a intamplat si mie si stau la etajul 4

| georgianna a răspuns:

Sa repetam...ai coborat pana jos si ai urcat sus.Sigur nu ai coborat sus si ai urcat jos?

| AidaAmaranta a răspuns:

Buna!
Vezi ca de la energizante poti (nu-i neaparat) sa ai nevi al stomac, la fel si cu cafeaua happy.
In legatura cu vomitatu, poate ai mancat ceva ce nu ti-a facut bine.Sau era stricata mancarea.

| Ingerasull99 a răspuns:

Am patit si eu de mai multe ori, nu stiu de la ce este, dar de o vreme incoace nu mi sa mai intamplat! Fa-ti un control si daca afli ce ai sa imi zici si mie!

| andr33a_5009 a răspuns:

Este din cauza calduri si eu patesc asa

| sufletzel a răspuns:

S-ar putea sa aiba mai multe cauze: caldura prea mare, oboseala, poate nu mancasei de ceva vreme, poate ai avut o cadere de calciu, poate ai urcat repede si ai ametit pur si simplu, poate ai mancat ceva ce nu ti-a facut bine la stomac, etc.
Daca a fost doar episodul ala, nu ai de ce sa-ti faci griji. Eu cred ca toti patim asta cateodata, din diferite motive. Dar daca se repeta episodul respectiv prea des, trebuie sa te vada un medic.
In rest, hidrateaza-te bine pe caldura asta si stai la umbra!

| mitroidany a răspuns:

Mai bine iti iei o apa decat energizant ca nici ala nu face prea bine. asa patesc si eu dar daca ma intind putin in 2 min imi trece. Mie mi s-a spus la doctor ca am lipsa de calciu. Nu te speria ca nu e nimic grav

| Alyn13 a răspuns:

Da. s-ar putea sa fii anemica daca spui ca ti s-a pus negru in fata ochilor. Trebuie sa te duci sa-ti faci niste analize. nu are nici o treaba cu viata sexuala.
Si in legatura cu energizantul nu este bun pentru ca iti da acea senzatie de revigorare pe moment.

| LoveMoose a răspuns:

Nimic dubios.si eu am patit'o in vara.intr'o zi am iesit cu prietenii pe afara, am stat toata ziua in soare.si nu am mancat nimic toata ziua.decat seminte si chipsuri.seara m'a luat o greata.nu am dormit toata noaptea.si chiar nu stiam ce am...banuiam ca de la seminte.pentru ca am prostul obicei sa mananc seminte pana mi se apleaca. mi-am dat seama a doua zi ca facusem insolatie, pentru ca si tata a patit la fel. iar a treia zi si frate'miu.
si.mai rar cu energizantul.mai ales pe caldura.
take care!