| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de grava, dupa parerea mea. Am 15 ani impliniti de curand, dar inaltimea mea este aproximativ 1.58. Sunt cel mai mic din clasa. Ma deranjeaza foarte mult axest lucru. Mama mea are aproximativ 1.60 iar tatal meu 1.75. Exista anumite lucruri care ar putea sa ma ajute sa ma inalt? Apreciez fiecare sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Ca sa cresti in inaltime natural, va trebui sa-ti modifici putin stilul de viata. Va trebui sa consumi mai multe alimente bogate in calciu precum produsele lactate, sa ai un raport ridicat de vitamina D (statul la soare te ajuta), sa practici un sport precum inotul si sa te odihnesti corespunzator, cel putin 8 ore de somn noaptea. Insa, cel mai important factor la cresterea in inaltime este genetica. Daca parintii tai sunt scunzi, nu te astepta ca tu sa fii urias, iar daca parintii tai sunt foarte inalti, nu te astepta sa fii scund. Nu intotdeauna tine de parinti, poti mosteni genele si de la bunicii tai sau de la alte persoane din familia ta, dar nu de la frati sau de la surori.

P.S. Practicarea basketului, voleiului sau a oricarui sport care se aude ca "te ajuta foarte mult sa cresti in inaltime" este un mit. Inotul sau stretching chiar te pot ajuta, insa aceste sporturi nu neaparat. Pune-ti urmatoarea intrebare: De ce jucatorii de basket sunt inalti? Pentru ca au practicat basket si au crescut miraculos in inaltime? Raspunsul este: Nu. Daca ar fi fost scunzi, nu ar fi fost primiti in echipa de basket. Toate cele bune!

| RAY a răspuns (pentru ArmyCaptain28):

Povesti, cresterea este genetica si nu poate fi modificata de nici un factor extern, faza cu baschetul copii de mici sunt selectati ei fiind deja peste medie

| RAY a răspuns (pentru ArmyCaptain28):

Vitamina D ce legatura are cu cresterea?

| ArmyCaptain28 a răspuns (pentru RAY):

Vitamina D este foarte benefica oaselor din corp, iar oasele sanatoase si bine ingrijite se vor putea dezvolta mai rapid, mai ales ca este inca in crestere. Dupa 20 si ceva de ani, vitamina D va avea in continuare efecte pozitive asupra oaselor insa va fi egala cu 0 daca persoana respectiva isi va dori sa fie mai inalta, desi sunt de acord cu tine, inaltimea este data in proportii foarte mari de genetica, desi exista si factori externi. Tu daca ai avea parinti inalti si pana la 20 de ani te-ai hrani doar cu apa si paine. sa zicem, crezi ca vei fi inalt? Poate bolnav, dar inalt sigur nu.

| RAY a răspuns (pentru ArmyCaptain28):

In primi 3 ani conteaza alimentatia, in principal proteinele

| ArmyCaptain28 a răspuns (pentru RAY):

Degeaba. Nu am spus ca genetica nu joaca un rol important in cresterea in inaltime, din contra, joaca un rol crucial. Am vrut doar sa insinuez ideea ca exista si factori externi, desi mai redusi. Si cum poti sa spui ca alimentatia conteaza doar in primii 3 ani? Alimentatia este foarte importanta pe tot parcursul dezvoltarii unui om de la statutul de copil, la statutul de adult, nu doar in primii 3 ani de viata. Din acest motiv multi specialisti le recomanda parintilor sa le monitorizeze alimentatia copiilor, pentru a se asigura ca vor avea o crestere normala.

| RAY a răspuns (pentru ArmyCaptain28):

Asta sa descoperit la copii din africa care o au o dieta foarte slab nutritiva in proteine, ca conteaza foarte mult alimentatia unui om in primi ani de viata, da conteaza toata viata ce mancam, dar mai ales atunci
http://www.thecitizen.co.tz/......index.html

http://www.publichealth.hscni.net/......200118.pdf

Early nutritional deficits are also linked to long-term impairment in growth and health. Malnutrition during the first 2 years of life causes stunting, leading to the adult being several centimetres shorter than his or her potential height (3). There is evidence that adults who were malnourished in early childhood have impaired intellectual performance (4). They may also have reduced capacity for physical work (5, 6). If women were malnourished as children, their reproductive capacity is affected, their infants may have lower birth weight, and they have more complicated deliveries (7). When many children in a population are malnourished, it has implications for national development. The overall functional consequences of malnutrition are thus immense.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK148967/

11 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu exista dragule, e in familie.eu am 1, 53 cm si am ajuns la 28 ani cu aceeasi inaltime..am facut sport de cand ma stiu.incearca sa o accepti si sa te indragesti asa cum esti.stii cum se Spune can Dumnezeu la unii da prea multi, la altii prea putin.asa si noi laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o chestie genetica. Un pic de sporturi ca inotul, baschet, handbal, volei ajuta dar nu mult.

| RAY a răspuns:

Tu fiind inca la pubertatea o sa mai cresti, desi nu fi dramatic, nu trebuie sa faci nimic, vitamina d nu are legatura cu cresterea, probabil vei ajunge la 1, 68 cam asa

| Andreeush a răspuns:

Nu ai ce să faci decât să aștepți.
Până pe la 18-19 ani mai ai timp să te înalți.