| Schrotter54321 a întrebat:

Am o problema. Tatal meu este mai comunist si vrea sa ma duca la ginecolog desi eu n-am avut prieten pana acum(16 ani).
Nu e nicio problema ca ma duce pentru ca nu am facut cu nimeni ...stiti voi.
Doar ca mi-e teama ca nu cumva himenul meu sa fie fisurat deja, plus ca o data cand eram mica aveam o mancarime inauntru si am incercat sa ating zona aia cu degetul in interior.
Si apoi sa creada ca nu mai sunt virgina.
Ce se intampla la ginecolog?
O sa si dea seama daca am atins cu degetul si ca eu n-am facut nimic cu nimeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CasaSiDesign a răspuns:

Stai linistita. Un doctor ginecolog isi va da seama daca himenul a fost rupt in urma unui act sexual sau nu. Deci daca stii sigur ca nu ai avut act sexual poti sta linistita. De preferinta iti sugerez sa-i spui tatalui sa mergeti la o doctorita si nu un doctor. Femeile sunt mai delicate in astfel de cazuri iar o femeie il va linisti altfel pe tatal tau.

| Schrotter54321 explică (pentru CasaSiDesign):

Eu am citit ca himenul poate fii rupt si in urma unor miscari bruste etc. plus ca imi e frica sa nu mi fii rupt singura zona aceea cu degetul (sa nu se inteleaga ca m-am masturbat).
Sii in cazul masturbarii, doctorita isi da seama daca a fost doar masturbare si nu un act sexual?

| CasaSiDesign a răspuns (pentru Schrotter54321):

Daca masturbarea a fost facuta cu degetul si nu cu un vibrator, isi va da seama, daca s-a folosit vibratorul va putea spune ca a fost act sexual. Vorbim de dimensiunile corpului cu care s-a produs actul.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Medicul ginecolog, te va consulta, este o masa speciala, sunt doua suporturi pe care iti vei pune picioarele si tu trebuie sa-i spui ca esti virgina, inainte de a te consulta, pe considerentul ca, pentru a te consulta iti introduce degetele in vagin si cum himenul este la 1, 5 cm de la intrarea in vagin, poate sa te afecteze, chiar sa-ti rupa himenul.
Consultul la ginecologie mai implica si o verificare a ovarelor si a trompelor, a uterului si pentru acest lucru se introduce o mica sonda pentru a se putea vedea in interiorul abdomenului, prin m onitor, exista un aparat special cu care unele cabinete de ginecologie sunt dotate. Un asemenea consult costa, la cabinet particular, cca 150 de lei.
Trebuie sa stii ca himenul are un mic orificiu prin care lasa sa curga menstruatia.
Nu stiu daca are legatura cu faptul ca tatal tau este comunist si exprimarea dorintei de a te duce la un consult ginecologic, poate ca nu are destula incredere in tine si-i este frica sa nu-ti fi inceput viata sexuala si sa ai ulterior probleme, cum ar fi o sarcina nedorita.
Poti sa discuti cu mama ta si sa-i spui ca nu este nici un motiv sa fii consultata pentru ca tu, nu ti-ai inceput inca viata sexuala si esti convinsa de faptul ca, nu este perioada optima pentru a face acest pas si nici nu ai nici un prieten inca, sa vezi ce-ti va spune, poate ca va reusi sa-l induplece pe tatal tau sa renunte la aceasta idee.
Daca ti-ai fi provocat o ruptura a himenului, cand ai introdus degetul in
vagin, cu siguranta ca te-ar fi durut si ai fi putut chiar sa sangerezi putin, asa ca nu vad de ce ar trebui sa-ti faci griji, in acest sens.
Un gand bun si multa sanatate.

| stlucian a răspuns:

Tatal poate nu e deloc "comunist" dar ai folosit aces cuvant in necunostinta de ce inseamna asta.El vrea doar sa te protejeze ca orice parinte in vremurile astea. Fetele sa maturizeaza d.p.d.v. sexual mai devreme dacat baietii si e normal ca un parinte sa doreasca ce e mai bun pantru fica lui.
Un medic o sa-i confirme acest lucru asa ca nu ai de ce te teme!
Cat despre ce se intampla la un medic ginecolog nu ar trebui sa-ti faci probleme pentru ca in curand vei devenii femeie si o sa ai nevoie de el daca e cazul.
NU am spus ca nu esti femeie acum ci doar ca esti una foarte tanara.
Vorbeste mai mult despre acest subiect cu mama ta ea te va intelege si poate vei primii mai multe sfaturi. thumbs up

| gr83dut a răspuns:

In timpul examenului medical discuta cu doctorul/a ginecolog despre aceasta chestie. Oricum la un examen de acest gen se "vede"daca ruptura himenului a fost facuta pentru deflorare. Oricum stai linistita ca himenul nu este "la intrare sa il poti rupe tu asa direct".