| Roxi6758 a întrebat:

Am observat ca mi-au apărut multe fire de par albe așa ca m-am decis sa ma las de fumat și sa adopt un stil de viața sănătos. Credeți ca pot încetini procesul de albire al parului sau va albi într-un ritm constant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vârsta?

Bula
| Bula a răspuns:

Firele albe sunt cauzate de varsta si de stress.
La unele persoane, firele albe apar la varsta mai inaintata, la altii pot aparea chiar si in anii 30+.
Am intalnit persoane care la 55 ani abia au avut fire albe, dar si persoane care s-au albit in cateva luni, la varsta din jurul a 35 ani.

| Roxi6758 explică (pentru sierra1):

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il poti incetini daca nu te stresezi daca duci o viata linistita daca nu ai probleme cu depresia, anxietatea da il poti incetini si daca adopti un stil sanatos de a manca
Dar ce e genetic nu prea poti schimba.mie mi-au aparut fire albe de la stres depresie si anxietate extrema procesul oricum e ireversibil da totusi stresul si alte griji constante accelereaza problema ta. bucurate ca albeste si nu iti cade parul, il vopsesti cand te deranjeaza, cand ai prea multe fire albe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Unu era adolescent si de la un soc emotional i sa albit aproape tot parul, varsta nu e asa de importanta, maicamea avea de la 14-15 ani deja fire multe albe in cap, avea o viata foarte stresanta din cauza parintilor ei comunisti

| sierra1 a răspuns (pentru Roxi6758):

Nu cred că tutunul e de vină dar e bine că le lasi (țigările)