| Roxi6758 a întrebat:

Am observat ca mi-au apărut multe fire de par albe așa ca m-am decis sa ma las de fumat și sa adopt un stil de viața sănătos. Credeți ca pot încetini procesul de albire al parului sau va albi într-un ritm constant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firele albe sunt cauzate de varsta si de stress.
La unele persoane, firele albe apar la varsta mai inaintata, la altii pot aparea chiar si in anii 30+.
Am intalnit persoane care la 55 ani abia au avut fire albe, dar si persoane care s-au albit in cateva luni, la varsta din jurul a 35 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Unu era adolescent si de la un soc emotional i sa albit aproape tot parul, varsta nu e asa de importanta, maicamea avea de la 14-15 ani deja fire multe albe in cap, avea o viata foarte stresanta din cauza parintilor ei comunisti

| sierra1 a răspuns:

Vârsta?

| Roxi6758 explică (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru Roxi6758):

Nu cred că tutunul e de vină dar e bine că le lasi (țigările)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il poti incetini daca nu te stresezi daca duci o viata linistita daca nu ai probleme cu depresia, anxietatea da il poti incetini si daca adopti un stil sanatos de a manca
Dar ce e genetic nu prea poti schimba.mie mi-au aparut fire albe de la stres depresie si anxietate extrema procesul oricum e ireversibil da totusi stresul si alte griji constante accelereaza problema ta. bucurate ca albeste si nu iti cade parul, il vopsesti cand te deranjeaza, cand ai prea multe fire albe.