| Hfhdjdndndn a întrebat:

Buna am și eu o întrebare ganglionii inflamați se pot sparge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai vezi, e de la anxietate, acum ce sa zic nu toti medicii psihiatri au habar cu ce se mananca acest domeniu, adica daca iei un tratament ar trebui ca rezultatele sa fie vizibile (nu in 1 zi sau 2 aici!) dar oricum dupa 2-3 saptamani sa vezi primele rezultate.
Din pacate anxietatea e mai "grea" decat depresia pentru ca ea lasa urme adanci chiar si dupa tratament indelungat, adica anumite ritualuri raman, cei cu TOC au ritualuri, nu la acelasi nivel dar cei care se spalau obsesiv de 100 de ori pe maini, dupa tratament se vor mai spala tot obsesiv dar de 30 de ori de exemplu happy
In perioada pandemiei din pacate foarte multe persoane au capatat depresie.
Daca ai o constiinta si intelegi ca nu ai probleme de sanatatea reale ci doar inchipuite, atunci concentreaza-te pe a gasi un medic competent in acest domeniu (psihiatru) sau in a gasi impreuna cu medicul tau actual un tratament adecvat.
Daca te tratezi de putin timp de anxietate atunci nu e caz de pacientare ci doar probabil tratamentul isi va face treaba dar cu efect mai intarziat e si firesc, anxietatea scoate ce e mai rau din oameni, de obicei la nivel de ganduri, daca toata viata mi-am repetat ca "tiganii" sunt rai si ar trebui sa le fac rau, acum o pastila nu ar putea sa imi scoata din gandire ceea ce eu am facut ca o obsesie in 15 ani, asta e doar un exemplu ca sa intelegeti cum actioneaza un tratament, care in cel mai bun caz va diminua problema comportamentala si de gandire, dar vindecarea este dificila, trebuie sa ti-o impui tu.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, ganglionii inflamati denota o infectie in zona respectiva sau o boala canceroasa.

Ganglionii nu se sparg, doar se trateaza cu antibiotice, cu chimoterapie ori radiatie, in functie de infectia sau boala pe care o ai.
In bolile canceroase, cand contin calcefieri pe ganglioni, sunt scosi prin operatie chirurgicala.

| relian a răspuns:

Auzi la Violeta, ganglionii se trateaza cu antibiotice laughing catasrtrofa galactica violeta asta laughing

Banui ca nici nu stie ces aia ganglioni, auzi si tu le dai antibiotice, de parca antibioticele is pentru ganglioni laughing auzi radiatii, chimioterapie, pfff
Ce bun era sa fie violeta la butoane in domeniul asta laughing praf ne facea pe toti, rezolva ea rapid, problema asta a suprapopularii laughing

Ne iradia pe toti, ne distrugea ea ganglionii astia grijania mamei lor laughing
Aia se inflameaza din diverse motive, la oamenii sanatosi se maresc, semn ca acolo se fabrica la greu anticorpi, ce inseamna ca ai o infectie serioasa in corp pe undeva.

Ori pot fi ei afectati de anumite chestii, cum e cazul la tiene, uneori fac depuneri si trebuiesc intr-adevar scosi, dar nu ataci ganglionii cu radiatii sau cu antibiotice laughing ii dor pe aia la palarie de antibioticele tale.
Ba alea ii ajuta, distrug si ele evantuale bacterii intrate.De spar nu se sparg, dar te pot durea rau.

Eu cred ca tu suferi de lipsa de munca, de ceva activitate, de aici toate temerile tale, asa ca cauta sa faci ceva, sa iti umpli timpul cu o activitate laughing nu mai soma, stiu ca munca nu-i pentru om, dar macar fa ceva sport, joaca un fotbal ceva, stiu si eu ce alte activitati de astea, care sa te distraga de la prapastie laughing

| Hfhdjdndndn explică (pentru relian):

Buna mulțumesc pentru răspuns lucrezi de doi ani la banca crede ma ca am mintea destul de ocupată dar chestia e ca sunt foarte ipohondra nu știu dacă ai văzut dar am scris ca i au tratrament pshiatric.De la niciun doctor nu am primit tratament pentru ca toate analizele sunt bune am avut întrecut o infecție și așa a generat reacția alergică a zis ca pot dispărea și in câteva luni sa nu ma sperii și sa nu ii mai ating. Ieri am stat toată ziua cu mâna pe ei azi ma dor de zici ca nu e adevărat e și pe picior și ma doare toată zona aia.Nu știu dacă somatizez sau nu pentru ca fac și atacuri de panica și simt ca mi e rău ca ma sufoc ca leșin ca mor și așa mai departe.Nu știu cât e adevărat cât este fals …asta sunt eu.Îți dai seama ca mi-am dat filme ca e cancer dar când mi-a zis radiologistul ca sunt de tip inflamator și nu am nimic cât de puțin m-am liniștit și acum când citesc ce scriu oamenii aia ma ia și mai rău durerea și frica

| Frank51 a răspuns:

Nu cred, nu am auzit niciodată să se spargă.

| Catlove33 a răspuns:

Salut, ar trebui sa te duci la un medic, este grav, este un simtom al cancerului, daca se inflameaza.

| Simpatic a răspuns (pentru Catlove33):

Nu neaparat cancer, cat si o infectie puternica in corp ii poate inflama!
Dar la modul general ei indica o infectie, bacterie, virus, nu doar cancer!
Sfatul cu mersul la medic este cel mai indicat deoarece inflamarea lor indica de obicei o lupta in sistemul imunitar, e ca si cum ai avea un beculet rosu de avarie care iti spune ca o bacterie/virus a patruns in sistemul tau imunitar! Unele reparabile altele nevindecabile!
Cauzele sunt numeroase, e musai consult de specialitate si analize dupa caz!

Facand anamneza pacientei (vezi intrebarile sale) care a deschis topicul ori problemele se tin de ea ori avem de a face cu inca un caz de ipohondrie!

| Hfhdjdndndn explică (pentru Simpatic):

A doua varianta sigur laughing am fost la medici am făcut toate analizele și eco de părți moi și tot ce tine de analize.Nu mi-a găsit nimic mi-a zis sa ii las in pace ca sunt de tip inflamator. Acum am stat cu mâna pe unul toată ziua pentru ca sufăr de anxi si i au tratament pentru ea, si nu îl mai găsesc ma gândeam sa nu se spargă dar din câte am inteles nu exista poate s-a micșorat si nu îl mai simt

| Hfhdjdndndn explică (pentru Simpatic):

Deci nu se pot sparge cu frica asta stau acum foarte mare ca am l am spart efectiv fac atacuri de panica incontinuu

| Simpatic a răspuns (pentru Hfhdjdndndn):

Nu este un cos sa se sparga, poate doar daca se actioneaza fizic asupra unui ganglion cu un obiect ascutit si atunci se numeste taiere, sau eu stiu prin presare daca e aplica o forta foarte mare.
Dar ceea ce a cauzat insa inflamarea acestor ganglioni trebuie cautat.
Daca imi aduc aminte (sper sa nu zic o prostie) si o raceala poate duce la inflamarea lor, ma gandesc ca are logica ceea ce zic mai ales in cazul unei viroze.
Nu, nu se va sparge nimic!

| Simpatic a răspuns (pentru Hfhdjdndndn):

Pai vezi, e de la anxietate, acum ce sa zic nu toti medicii psihiatri au habar cu ce se mananca acest domeniu, adica daca iei un tratament ar trebui ca rezultatele sa fie vizibile (nu in 1 zi sau 2 aici!) dar oricum dupa 2-3 saptamani sa vezi primele rezultate.
Din pacate anxietatea e mai "grea" decat depresia pentru ca ea lasa urme adanci chiar si dupa tratament indelungat, adica anumite ritualuri raman, cei cu TOC au ritualuri, nu la acelasi nivel dar cei care se spalau obsesiv de 100 de ori pe maini, dupa tratament se vor mai spala tot obsesiv dar de 30 de ori de exemplu happy
In perioada pandemiei din pacate foarte multe persoane au capatat depresie.
Daca ai o constiinta si intelegi ca nu ai probleme de sanatatea reale ci doar inchipuite, atunci concentreaza-te pe a gasi un medic competent in acest domeniu (psihiatru) sau in a gasi impreuna cu medicul tau actual un tratament adecvat.
Daca te tratezi de putin timp de anxietate atunci nu e caz de pacientare ci doar probabil tratamentul isi va face treaba dar cu efect mai intarziat e si firesc, anxietatea scoate ce e mai rau din oameni, de obicei la nivel de ganduri, daca toata viata mi-am repetat ca "tiganii" sunt rai si ar trebui sa le fac rau, acum o pastila nu ar putea sa imi scoata din gandire ceea ce eu am facut ca o obsesie in 15 ani, asta e doar un exemplu ca sa intelegeti cum actioneaza un tratament, care in cel mai bun caz va diminua problema comportamentala si de gandire, dar vindecarea este dificila, trebuie sa ti-o impui tu.