| mariasorina a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, trebuie neaparat ca toata lumea sa aiba apendicita? intreb asta ca am o frica de operati ca de moarte.sau daca da atunci trebuie neaparat operata sau se poate face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bia_4582 a răspuns:

Buna! din cate stiu eu, sunt rare cazurile in care cineva nu are apendicita si trebuie sa te operezi astfel se complica boala si poti ajunge la mai rau (chiar la moarte). Nu trebuie sa te sperii nu e cine stie, cu anestezie nu simti nimicwinking sper ca te-am ajutat. astept funda. :*

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu toata lumea face apendicita. Cam jumatate din oameni nu fac niciodata (chiar peste jumatate). Daca faci, trebuie neaparat operata urgent, altfel mori.

| Arthur a răspuns:

Dragă Sorina, toată lumea are apendice dar nu e neapărat să aibă şi apendicită ( adică inflamarea apendicelui ).
Când este inflamat şi trebuie eliminat se face printr-o operaţie extrem de uşoară.
În rest dacă e cuminte ne este necesar.

| Minnie a răspuns:

Apendicita este boala, apendice este organul. Deci, organul il are toata lumea, apendicita fac doar unii, din motive inca necunoscute.

| ZEU93 a răspuns:

Nu toti au, dar singura solutie este operatia daca o ai big grin este o operatie destul de sigura rata mortalitatii fiind foarte scazuta la operatie (dar daca nu faci operatia atunci ai o problema)

| andrei88u a răspuns:

Toti avem apendice, doar ca la unii se mai inflameaza si atunci se face boala numita apendicita. Oricum majoritatea celor care se opereaza chiar nu au apendicita, probabil vreo bacterie ceva. In orice caz, nu toti trebuie sa ne operam sa il scoatem. Sanatate!

| Muhteşem a răspuns:

Pai toata lumea are apendce dar sunt persoane care nu s-au operat niciodata.asa ca daca nu te va durea si daca nu e nevoie sa-l scoata nu trebuie operatie.

| educatie2021 a răspuns:

Apendicita se face indiferent de varsta. este o operatie usoara si nu prezinta riscuri, nu este obligatoriu ca fiecare persoana sa faca apendicita.
Apendicele este de fapt ca un saculet cu resturi. Atunci cand se umple, trebuie eliminat (prin operatie) - de la numele acelui saculet ii zice apendicita, dar nu este vreo boala grava desi mie mi se pare de fiecare data cand aud cuvantul laughing

| herbalist a răspuns:

Nu chiar toata lumea face apendicita; sunt multe persoane care nu au facut si poate nici nu o sa faca vreo data asa ceva dar daca se intampla sa ai sigur acum erai la spital caci nu mai puteai de dureri; iar in ceea ce priveste operatia da. trebuie facutawinking

| vader a răspuns:

Apedicita se trateaza numai prin interventie chirurgicala.

| MarinaElena a răspuns:

Buna.Poi din cate stiu eu nu este neaparat sa ai apenticita.Stiu asta deoarece matusa mea are 40 si ceva de ani si nu a fost operata si au mai fost cateva persoane care au murit(de batranete) fara a fi operate.Deci nu este "obligatoriu" ca toate pers sa aiba apendicita.happy
Sper ca te-am ajutatwinking

| selfie a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa aiba toata lumea apendicita. Si mie imi este frica de operatii dar te adorm medicii cand ti-o fac si nu o sa simti nimic numai ca dupa o sa ai ceva dureri.

| Cristina_5283 a răspuns:

Daca ai nevoie trebuie sa faci normal.Eu am facut singurul lucru de care trebuie sa iti fie frica este de anestezie laughing nu o sa simti nimic pe parcurs trebuie sa mentionez ca : o sa te lege de pat si o sa te dezbrace de tot happy Chiar nu ai de ce sa te sperii

| sabinutza_8745 a răspuns:

Nu trebuie sa aiba toata lumea apendicita.Dar trebuie operata sa iti scoata matul ala.Si nu se mai poate face alceva.Doar operatie.