| Ioanaandreea2635 a întrebat:

Buna, am si eu o problema.
De aproape 2 sapt oftez(trag aer mult in piept) aproape mereu si nu stiu cum sa scap de asta.
La doctor am fost, a spus ca n-am nimic cu plamanii sau inima, dar nu stiu cum sa opresc oftatul.
Si cand incerc sa ma abtin parca nu respir bine cum o fac cand oftez.
HELP!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Oftatul asta des este de la creier, are legatura cumva cu exigenarea, dar din punctul meu de vedere cred ca este o forma de depresie ceva, pentru ca atunci cand oftezi o faci pentru ca ai ceva pe suflet...este psihologic din punctul meu de vedere.
Deci vezi ce te macina si incearca sa treci peste.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Încercați la secția de TBC, Pneumologie. Nu știu ce medic v-a consultat, dar a pus diagnosticul greșit.
De asemenea, e bine și un control medical, la nevoie, la un cabinet medical de psihiatrie, unde, dacă este ceva pe fond nervos, vă acordă tratamentul necesar.
Dar, mă repet, mergeți la pneumologie.

| Ioanaandreea2635 explică (pentru romeo78):

Exact la aceea am fost, nu am absolut nimic cu plamanii

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa esti tu nu cred ca este o mare problemă, toti ofteaza din diverse cauze trăim intr o lume stresantă si toti avem probleme, tu ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate fi un simptom de anxietate.
Astfel, să discuți cu medicul de familie să îți prescrie un calmant minor sau să încerci dta însuți cu extraveral.

| Ioanaandreea2635 explică (pentru sadrian46):

Hei, si cat timp sa iau? Si cate pe zi?