| Crush247 a întrebat:

Am si eu o problema!
Pisica mea s-a lovit cu capul de o canapea iar acum, de aprox. 5 minute nu isi poate mica picioarele din spate iar restul corpului se misca foarte greu, respira greu, se taraste si are coada foarte, foarte " incordata " ce are? Ce pot face cu ia.
Am incercat sa o duc la un veterinar dar nu raspunde niciunul sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai asta este singu solutie ia-o si duo cat mai repede ca poate sa moara.Fai masaj usor sa vezi daca o doare si o iei usor sa nu o zdeuncini sa o pui in ceva si fugi cu ea la veterinar

| Crush247 explică (pentru Freya1):

Si-a revenit, acum se misca putin mai normal, nu mai respira greu, dar picioarele din spate tot sunt foarte incordate si nu le poate misca sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crush247):

Tot trebuie dusă la veterinar.
Tu dacă te-ai lovi rău la cap iar în urma acestui accident jumătate de față ți-ar rămâne paralizată şi limba scoasă pe afară crezi că maică-ta şi taică-tău s-ar uita la tine şi şi-ar spune "lasa-l, meh, îi trece lui"?

| Crush247 explică (pentru anonim_4396):

Desigur ca nu!
Dar totusi pana ajung la un veterinar as vrea sa imi mai ''alin '' putin din durere.

| Freya1 a răspuns:

Scuze ca raspundnu aici dar vin greu notificarile.Fai masaj la spate posibil sa ii fie de la coloana.Cand a dat cu capul sa i se fi deplasat ceva.Incearca si maseazo pe tot spatele si la picioare sa vezi daca simte si sa o duci la veterinar sa ii spui exact ce sa intamplat.Am avut o catelusa in care a dat masina adica a lovit-o in spate oarecum si a trebuit sa o tin asa o perioada de timp sa si-a luxat un picior si ia sarit o vertebra si o purtam in brate afara si in casa ca nu putea sa mearga pana s-a ridicat ea...La mine veterinaru nu a facut mare lucru dar tu poate ai noroc de unu bun

| Crush247 explică (pentru Freya1):

Sper, chiar acum sunt in drum spre unul, dar dureaza cel putin jumatate de ora pana o sa ajung la cabinet. iar intre timp as vrea sa-i mai calmez putin durerea.

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Crush247):

Ce face pisicul? Este bine?

| Crush247 explică (pentru farfuriaverdex):

Da, se simte putin mai bine, am fost cu el la veterinar, acesta mi-a zis ca nu am de ce sa ma sperii deoarece a avut un atac de panica care a dus la paralize de moment, a zis ca in cateva zile o sa ii treaca.
i-a facut ceva calmante si mi-a mai dat niste pastilute care sa i le pun in apa. Marti mergem iarasi la control happy sper sa se faca bine si totodata sper ca doctorul sa isi faca treaba cum trebuie

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Crush247):

Imi pare bine, multa sanatate la pisoi happy

| farfuriaverdex a răspuns:

Cauta pe google: veterinar non stop (la final adauga locatia ta) suna la numerele respective. Este de dus la veterinar nu o misca, nu o apasa, sa nu ii faci mai rau.

| Buzi213 a răspuns:

Fugi repede cu ea la cel mai apropiat cabinet veterinar. Daca ai spus ca respira foarte greu, si se misca corpul foarte greu, e posibil sa moara in cel mai rau caz

| Crush247 explică (pentru Buzi213):

Acum se misca mai normal, nu mai respira la fel de greu dar picioarele din spate tot sunt foarte incordate si nu le poate misca.

| MissJJ a răspuns:

Urgent la veterinar!