| Luissa123 a întrebat:

ametesc des in ultimele 2 zile ..chear nu stiu de la ce...ce pot face sa nu mai ametesc?
asta e altceva dar azi, acum am un gust oribil in gura parca orice maninc mi se face greata de la gustul acela din gat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adrian902 a răspuns:

Da,asta inseamna hemoglobina scazuta.trebuie sa consumi alimente bogate in continutul de fier(ficat, ou, lapte, spanac, etc). sper ca te-am ajutat

13 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Bună, sincer... şi eu mai ameţesc uneori de 2 -3 ori pe zi dar, la medic nu mă duc big grin
ameţeala poate o ai din cauza căldurii, sau poate eşti anemică, nu ştiu ce să spun
baftă oricum!

| Luissa123 explică (pentru FadetoBlack):

Mda...poate morcovul e bun pentru a ridica hemoglobina?
mersi oricum :*

| FadetoBlack a răspuns (pentru Luissa123):

Cu plăcere kiss

| nomoretears1111 a răspuns:

Te stii cumva cu probleme ale colecistului? ( fierea, in limbaj comun). De multe ori pot sa apara ameteli ca cele descrise de tine, gust amarui in gura si stare de greata. Ar fi bine sa iei in calcul si posibilitatea anemiei, desi gustul rau nu se justifica. mai degraba fiere lenesa... Poate ai mancat ceva mai greu de digerat. Ajuta foarte bine limonada, ceaiul de sunatoare si un pic de miscare fizica in plus fata de cat faci de obicei. Multa sanatate!

| crazypuff09 a răspuns:

Cum spunea si fadetoblack, s-ar putea sa fii anemica sau sa ametesti din cauza caldurii. Si eu patesc la fel.

| Luissa123 explică (pentru crazypuff09):

Credeam ca numai eu :d deja 2 ca minetongue

| crazypuff09 a răspuns (pentru Luissa123):

Eu ametesc atunci cand de exemplu ma ridic rapid de jos sau ma aplec. Pe timp de vara sunt bune merisoarele( poti sa-ti iei de la plafar/ magazin naturist sau chiar supermarket-uri merisoare confiate - uscate) sau se gaseste sirop de coacaze negre (f bun la gust). Poti sa folosesti dimineata siropul, cate 1, 2 lingurite sau merisoare sa ai la tine.

| Luissa123 explică (pentru crazypuff09):

Oo si asta ..cand ma ridic rapid parca si se face ceata in fata ochilor
mersi mult de sfaturi happy

| adrian902 a răspuns:

Daca esti fata esti sigur insarcinata

| Luissa123 explică (pentru adrian902):

Hei...am doar 13 ani ...ni nu e nimic de genul la mijloc pur si simplu ametesc mai ales seara.

| adrian902 a răspuns (pentru Luissa123):

Scuze.nu am stiut.atunci du-te la doctor si vezi ce-ti spune si el. poate esti anemica.

| Luissa123 explică (pentru adrian902):

Anemica e aia cu hemoglobina scazuta?

| adrian902 a răspuns (pentru Luissa123):

Da,asta inseamna hemoglobina scazuta.trebuie sa consumi alimente bogate in continutul de fier(ficat, ou, lapte, spanac, etc). sper ca te-am ajutat

| Janika123 a răspuns:

Du-te la doctor si te va ajuta