| micurutza2005 a întrebat:

as vrea sa stiu daca merg la plaja cu fiica mea de 3ani si 8luni si am doar lotiune cu factor de protectie15 e suficient sa o dau mai des(de ex.la jumate de ora )cu ea ca sa o protejeze, sau trebuie sa am cu factor de protectie mai mare de ex.35,(ca apoi nu o mai prinde soarele ), nu e sensibila la piele dar totusi ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In nici un caz nu e suficienta. Iti trebuie o crema speciala de copii cu factor minim 40, de preferat 50. Poate nu e sensibila, dar daca la 3 ani o expui la soare cu factor 15, riscul ei de a face cancer de piele in timp creste exponential.

9 răspunsuri:
| micurutza2005 explică:

Anul trecut am fost la mare cu ea si a stat ore intregi pe plaja dar nu intre orele12-16, si am dat-o cu 35 factorul si am stat albe amandoua zile intregi si m-am enervat ca nu ne bronzam si nu am mai dat-o si ne-am bronzat si noi ceva in ultimele zile si nu ne-am ars nu nimic daca nu ne-am mai dat cu 35 si nici pe cap nu a suportat palariute si din astea de soare, dar daca e vorba de cancer de piele si etc.am sa o dau cu factor mai mare dar ramane problema cu baticul pe cap, nu vrea nimic pe cap si la varsta ei nu sta nici locului la umbra.multumesc de ajutor.

| yadora a răspuns:

E bine ca o ai... dar poti folosi un factor mai mare 35 pentru ca daca stai si pe malul marii soarele o va prinde mult mai repede. Nu o da chiar atat de des daca nu intra in apa.

| EUSIATIT a răspuns:

E bine sa nu o expui timp indelungat la soare si nu in orele de virf. o dai cu alifie protectoare dar chiar si cu aceasta nu e bine prea mult expusa

| Linda a răspuns:

Eu am auzit la radio ca doar produsele cu factor de protectie incepand cu 50 protejeaza. Dar ca e problema intre orele 11-17.

| Chuck a răspuns:

Pai da. Cum au zis si ceilalti, lotiunea cu protectie 50.

Vroiam sa completez, scrie chiar si Kids pe ea. :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine una cu factor de protectie 50...iti garantez ca si asa se bronzeaza! O sa fii uimita chiar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cremă cu factor de protecție 50+, este specială pentru copii.
Nu o expune așa de mult în razele solare și în orele de vârf.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti la farmacie crema cu factor protectie 50, cat are nevoie un copil de 3 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal este pe ea sa nu o dati cu nimic, sa stea mai putin la soare, doar 1/2 ora este suficient, in rest la umbrelutza sau intr-o cladire - terasa, cofetarie.