| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,azi am adormit la ora 4 și m-am trezit la ora 7, am început sa fac sport, încerc sa nu ma gandesc la insomnii și sa fiu calma, însă organismul meu refuza sa se odihneasca.Sincer nu mai vreau sa trăiesc asa.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă mâine asa fără telefon toată ziua fa cât mai multe exerciții fizice, citește o carte, bea un ceai de tei sau sunătoare apoi fa treaba în casa curățenie generala după ieși puțin afara și apoi seara mai bea o cana de ceai sunătoare mai citește puțin și reia exercițiile fizice după te poți pune în pat nu contează ca e ora 22:00 sau 23:00 pui pe tel o muzica relaxanta și poate asa te ia somnul. Din 3 în 3 ore mai poți sta 30 de minute pe tel dimineața, ziua seara cu 2 ore înainte sa te culci îl lași la o parte telul, netul tot. Repeți chestia asta 4-5 zile la rand după mai reduci din exerciții da astea 4 - 5 zile recomand exerciții fizice intense pana la epuizare.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce? Te simți rău? Dă-mi funda! De ce nu mi-o dai?

| Cosmin86 a răspuns:

Ce sport faci?

| anonimg a răspuns:

Trebuie să faci exerciții fizice în fiecare zi. Îți faci program zilnic ca în armată la oră fixă.
Începi cu alergare pe loc. Găsești tutoriale pe YouTube.

| Ineys a răspuns:

Ti-am mai zis, problema ta este una serioasa si psihologica. Ai incercat un psihiatru + medicamente prescrise de acesta? Dar sa te internezi incat sa te aiba sub supraveghere medicii? Parerea mea este ca iti induci toate aceste simptome si insomnia.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Stai pe telefon/ calculator inainte de culcare? Daca da, asta e problema.

| Andreeaioan115 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Da stau inainte de culcare pe telefon.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Recomandat ar fi sa nu, macar o ora inainte de a te pune in pat. Lumina aia albastra emisa de ecranul telefonului iti va deregla somnul( are ceva de aface cu niste chimicale secretate de creier cand ochii primesc lumina albastra).

| JulyDreams a răspuns:

Stai chill nu scrie nicaieri cate ore trebuie sa dormi noaptea. Poti sa dormi si 3 daca vrei. Dormi cat poti. De ce sa te fortezi? Ca atunci cand mananci, mananci cat poti, doar nu trebuie sa golesti frigiderul.

| Justme32 a răspuns:

Ghinionul tău e că mai toți se confruntă cu asta iar o soluție ar fi redeschiderea circulației libere. Înainte să mă culc obișnuiam să fac o plimbare nu foarte lungă. Consumul de ceai n-ar fi indicat seara pentru că solicită stomacul să-și facă digestia și trezește vezica biliară. Obișnuiește-te cu reflexia chipului tău în oglindă, vorbește cu tine înainte de culcare, incurajeaza-te

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! E si perioada asta ciudata, nefiind obisnuita cu stilul acesta de viata este normal ca si organismul sa fie dat peste cap. Incearca sa faci sport pe timpul zilei, gateste, uita-te la un film, citeste o carte. Incearca sa-ti tii mintea permanent ocupata si in felul acesta vei limita aparitia gandurilor care te nelinistesc.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Cauta problema care te deranjeaza si incearca sa o rezolvi.Ai putea include si putina meditatie, citit sau sa asculti muzica care iti place in caz ca nu le faci.

| Thedarklightofthemoon a răspuns:

Nu esti singura, si eu am aceasta problema si nu prea avem ce sa facem. Eu dorm o noapte si una nu, deci e un pic mai rau.

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Eu am observat in decursul a catorva ani ca daca nu am activitate de dimineata munca sau scoala programul de somn se destrama usor usor. Nu imi fac probleme ca ma trezesc la 12 si ma culc pe la 3-4 ca stiu cum sa repar asta am zis mai sus. Sincer imi place mai mult noaptea decat ziua si "echilibrul" asta pentru mine e perfect.