| LoL a întrebat:

Azi mi a venit menstruatia. Maine am programat sa merg cu familia la piscina. nu stiu ce sa fac. Pana acum mi a curs sange in continuu. Eu ma gandeam sa merg la piscina si sa intru putin in apa. Si sa mi iau un prosop p care l am meeeu la indemana. Si vreo 2-3 tampoane la mine ca o sa stam ceva acolo. Si nu vreau sa folosesc Ob ca am 12 ani juma. Si stiu ca nu e igienic dar nu vreau sa stau mai mult de vreo juma de ora in apa. Si apa se va colora daca am fluxul asa puternic? Va rog raspundeti cat mai repede. Ms.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand apa se va murdari si ii vei pune in pericol pe toti cei care folosesc piscina. Regulile minime de igiena si civilizatie interzic cu desavarsire folosirea piscinei in timpul menstruatiei. Exact cum nu faci treaba mare in piscina ca sa nu-i imbolnavesti pe altii (chiar daca poate nu te-ar vedea nimeni), tot asa nu intri in piscina in timpul menstrei nici cu OB, nici cu altfel de tampon. Poate apa nu se va colora sa te dea de gol, dar sangele este cel mai septic produs uman si ii va pune in mare pericol pe toti cei care folosesc piscina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O.b.-urile nu sunt pentru virgine, să-ți intre bine în cap.
La plajă vei merge, pantalonași scurți pe tine, tamponel de care ai nevoie, nu te expui la soare (crește riscul hemoragiei prin dilatarea vaselor de sânge), nu intri în apă!
Este un moment foarte delicat, treci peste aceste neplăceri.
Pa, pa.

| LadyLilith a răspuns:

Si tu o sa fi calmarul piscinei. Lasa balta. Nu merita. In plus poti sa te si infectezi daca face baie in piscina in zilele astea delicate. Nu conteaza ca folosesti absorbant sau tampon. Pur si simplu nu merita. Lasa pentru o alta data!

| LoL explică:

Ms de rasp dar nu prea ma ajuta. unii zic sa iau ob altii sa nu merg de loc iar altii spun s o intreb p mama.voi chiar credeti ca nu i am spus?straight face

In fine.vad maine daca mai curge asa abundent.si daca e la fel eh...asta e si asa toata varaam mers la baie

P. S. Multi zic ''ce mare lucru''. deci eu ador apa si nici nu va imaginarti cum o sa ma simt cand o sa i vad p ceilalti ca s in piscina. In fine. Asta e.

| Valisha18 a răspuns:

Pe sub costum ia-ti chiloti cu tampon always sau ma rog unu din acesta si zi ca nu te simti bine. eventual stai pe marginea piscinei cu picioarele in apa daca poftesti asa rau.

| viky98 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la piscina crede-ma. Daca chiar mergi poti sta doar cu sutienul de la costumul de baie si cu pantaloni scurti deoparte ca sa te bronzezi(daca e o piscina in aer liber).

| Ania_3910 a răspuns:

Daca nu vrei sa folosesti OB atuncea poti sa iti ei adio de la piscina maine nu ai nimi ce sa faci cu asta. Si daca stai 10 minute in apa se coloreaza apa si curge abundent.

| sweetgirl_2938 a răspuns:

Nu e indicat sa intri in apa pentru ca... da o sa se coloreze. Mai bine nu intri deloc in apa ca sa previi orice situatie neplacuta, sau cerei parerea mamei tale. Ar fi mai indicatwinking.

| kaylla a răspuns:

Nu este indicat sa intri in apa rece cand ai menstruatie si cu atat mai mult cu tampon. Este foarte urat si pentru tine si pentru ceilalti. Exista riscul sa te si patezi. Daca totusi vrei sa te duci la plaja si sa faci si baie mai bine iti iei inima in dinti si iei ob-uri sunt mai bune si mai sigure. Dat fiind ca mergi la piscina si dupa cum zici ca iti curge abundent, este posibil sa te vada toata lumea ca te patezi sau sa ti se vada tamponul. Nu e indicat. Ori iti pui ob si intri linistita si in apa ( cu 2 picaturi adica subtire ) ori nu te bagi in apa si stai cu o pereche de pantalonasi scurti ca sa nu ti se vada aripioarele de la tampon si nu intri in apa. Faci cum crezi ca e mai bine eu doar ti-am zis parerea mea!

| LifeLife a răspuns:

Pey ar fi bine sa le spui parintilor, in special mamei, ca nu poti sa intri in apa si eu te-as sfatui sa nu intri deloc ca apoi te va durea prea rau burta asa ca mai gandeste-te daca vei intra sau nu in apa.sad

| NoMusicNoLife a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa discuti cu mama ta. Ea stie cel mai bine ce e de facut, avand in vedere ca poate s-a mai confruntat cu o situatie asemanatoare.

Succes!

| fuckThisLife a răspuns:

Oricum se va colora...ob-urile sunt chiar foarte igienice si nu e nimic daca le folosesti la 12 anihappy

| FlorinaRuby a răspuns:

Bunahappy
Mama ta stie? Daca nu, spune-i. Poti sa ramai acasa.
De intrat in apa nici nu vorbim, este exclus.Apa se va colora bineinteles.Te mai faci si de rusine.Mai bine nu intri.
Nu prea ai de ales.doar medicamente, anticonceptionale care nu-s pentru varsta ta.
Si chiar daca nu intri in apa ai grija ce absorbante iti iei sa nu depaseasca slipul.
Sper ca te-am ajutat.
Pa, pa:*

| lavi_3436 a răspuns:

Nu merge! nu sti cand vine!

| Bojthe a răspuns:

Salut LoL de ce sa nu folosesti Ob doar... sti exista tampoane din alea pentru adolescente... doar naaaaa.
si eu am 13 anibatting eyelashes
am fost la mare si am folosit si n-am patit nimic

G.B.U funda?

| Pupul a răspuns (pentru Bojthe):

Cât timp ai voie să stai cu el in apa?

| Geo17 a răspuns:

Nu mai mere la psicina de loc. spui ca n-ai chef de inott

| ℓαυrıtα a răspuns:

Fa ce am facut si eu cand am mers la mare puneti un tampon pe chiloti normali si peste un costum de baie de preferat daca poti cu o fustita ceva sau un costum intreg si le schimbi de cate ori e nevoie.

| Ana_1799 a răspuns:

Ob

| DexxTer a răspuns:

Nicidecum. Cu cat e mai mare bazinul cu atat mai bine` happy.

| ElySa a răspuns:

Nu ar trebui sa te duci deloc la piscina doar daca stai pe margine Daca ai sa intri in apa in timp ce ai ciclu o sa ai hemoragie sad pe bune mai bine nu stai in apa

| Cecex3 a răspuns:

Ii poti spune mamei tale, stie cum este, deci va intelege sau te bagi in apa pana la genunchi sau asa.

| IoanaXxxxx a răspuns:

Nu e deloc bine sa intri in apa...sar putea sa ai vreo surprizawinking

| Pink_4942 a răspuns:

Buna! Lol, cred ca nu e bine totusi sa te duci la piscina.Mai bine ramai acasa ca poate ti se agraveaza situatia si daca te duci si intri in apa in primul rand racesti si poate se va si observa! sper ca te ajuta sfatul meu! paa

| HeatRush a răspuns:

LoL, nu conteaza varsta pe care o ai cand folosesti ob-uri. Pe cutia respectiva nu scrie: "pentru fetele mai mari de 13 ani" sau orice altceva.
In primul rand, vorbeste cu mama ta si intreab-o pe ea despre ob-uri. Ea te va lamuri asupra modului de folosire si altele.
In al doilea rand, ob-urile sunt mult mai igienice decat absorbantele normale, pentru ca, fiind inauntrul tau, nu lasa nici microbii sa intre, si nici mirosul sa iasa.
In al treilea rand, nu intra intr-o piscina cand stii ca abia ti-a venit menstruatia cu o zi in urma. Sub nicio forma.

Uite aici un link care te poate ajuta:
http://www.i-medic.ro/......or-interne

Ob-urile sunt chiar foarte ok. Ai grija doar sa il introduci cu atentie si sa ai mainile curate. In momentul in care te apleci si nu il simti absolut deloc, inseamna ca l-ai pus cum trebuie. Daca il simti insa, scoate-l si ia-o de la capat cu un alt tampon.
Si nu-ti face griji. Ob-urile nu-ti fac absolut niciun rau. Dupa ce vei folosi prima data, vei vedea. Pentru inceput, incearca cea mai mica marime de ob. Sunt mai multe marimi. Doar sa il schimbi cel putin la 3 ore. :)

Distractie placuta maine si ai grija de tine! :D

:)