| Ioanaizzabelatiu a întrebat:

Din cate stiti din intrbarea anterioara am un băiețel de un an si sunt din nou însărcinată. Baieţelul mi-a facut toata noaptea febra a avut temperatura 38, 2 si nu mi-a dormit toata noaptea si nici eu pentru ca am stat cu el si sunt si însărcinată. Am fost azi cu el la medic dar a zis ca nu are nimic si ca îi mai dau niste dinţisori, ce sa fac in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Sa asculti de medic.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

@to all (ca pe mess cine isi aduce aminte)

NUMAI HRANITI TROLLII, are cel putin 3 conturi si nu cred ca intereseaza pe cineva pe cine alapteaza acest troll cu cosuri pe fata, un dexterpoint care va induce in eroare!

aici e ADINA https://www.tpu.ro/utilizator/acdwuk/intrebari/

aici e clona 1 https://www.tpu.ro/utilizator/acafna

clona 2 https://www.tpu.ro/utilizator/acdqrg

De unde stiu ca e acelasi frustrat? pune intrebari din acelasi segment cu alaptatul dar mereu povestea este alta, precum:

https://www.tpu.ro/......-dar-cere/

https://www.tpu.ro/......-il-pot_2/

Culmea si-a facut cont in aceeasi zi!

Paraipan te-am prins cum ar spune comisarul moldovan!;)

| Ioanaizzabelatiu explică (pentru Simpatic):

Eu contul asta l-am facut pentru a pune intrebari nu sunt troll am pus acceleaşi intrebari pentru ca nu eram sigura de primele raspunsuri eu mi-am facut contul pun intrebari despre baietelul meu de un an pentru ca am avut niste probleme cu el pentru ca inca vrea alaptat la un an si aseara mi-a facut febra si eu sunt si însărcinată

| Violleta2022 a răspuns:

Puneti-i ciorapi in picioare care au fost stropiti cu otet indoit cu apa.
Otetul scade imediat temperatura, dar trebuie indoit cu apa, fiindca este foarte tare pentru pielea fina a copilului.
Sanatate multa!

| Ioanaizzabelatiu explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos de raspuns chiar aveam nevoie pentru ca m-am speriat cand am vazut ca are febra si acum mi-a facut doar ca mai mica decat aseara

| suntserios a răspuns (pentru Ioanaizzabelatiu):

Sa nu asculți sub nicio formă ce zice Violetta.

Îți citez dintr un caz care a făcut ce zice Violetta

"Un bebeluş de numai trei săptămâni din judeţul Constanţa a ajuns la spital în stare gravă, după ce mama lui a încercat să îi scadă febra făcându-i frecţie cu oțet alimentar. Este un obicei frecvent utilizat de părinți și mai ales de bunici în România. Pe lângă împachetările cu oțet, la fel de periculoase, sunt și cele cu alcool. Le detaliem mai jos. La terapie intensivă de la oțet îndoit cu apă "

Asculta de medic, nu de toți tâmpiții de pe net

| Fatamuntilor a răspuns (pentru suntserios):

Nu te supara, dar esti parinte? sau ai de a face cu copii?
ai si tu dreptatea ta.Dar copilul userului e mai mare decat bebelusul dat de exemplu.Si tot timpul otetul se indoie cu apa.
Mamicile cu coopilasi atat de mici ar trebui sa aiba in casa siropuri si supozitoare pentru febra

| suntserios a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Trebuie sa fii părinte să ai decenta sa știi că trebuie sa tratezi copilul după sfatul medicului și nu cu leacuri băbești? Serios?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru suntserios):

UNEORI chiar functioneaa, sa stii.Gandeste-te ca exista sate izolate unde nu prea vezi picior de medic si trebuie actionat imediat.Eram chiar pe holul policlinicii cand o doooctorita a recomandat gargara cu apa cu sare cuiva.
Pe alta parte oorice mamica ar trebui sa aiba un mimin necesar (medicamente) pentru asfel de urgente.De alfel spune ca a fost la medic.

| ioana748 a răspuns:

Il puteți ajuta cu un antipiretic pentru varsta lui.
Supozitor cu paracetamol pentru copii de exemplu.
Ameliorează si durerea de la dintisori si febra.

| Anonimul151 a răspuns:

Mergeți la farmacie și întrebați. Puteți lua nurofen sirop pentru copii. Nu afectează cu nimic. O sa va mai de a recomandări farmacistul/farmacista.