| iulia972 a întrebat:

ce se intampla cand ai prea multe globule rosii in organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaianMarian a răspuns:

Nu exista asa ceva, este normal sa ai mai mute globule rosii in sange, maduva rosie a oaselor le produce ( exact atat cat trebuie), este o problema daca ai prea putine big grin

| DaianMarian a răspuns (pentru DaianMarian):

Atentie, numarul globulelor rosii poate fii egal sau mai mare decat cel al globulelor albe. Globulele rosii in exces insa, inseamna Poliglobulina, nu este o boala foarte severa, se trateaza prin niste taieturi speciale, nu foarte dureroase, este necesar sa curga din sange ( de aceea este bine "sa te mai tai" din cand in cand, involuntar, bineinteles) Bafta

6 răspunsuri:
| Daniel2836 a răspuns:

Leucemie

| Nonameagain a răspuns (pentru Daniel2836):

Gresit. Leucemie este cind aai putine globule rosii.

| MaliciousDeath a răspuns (pentru Nonameagain):

Leucemia e asociata cu un nivel crescut de globule albe(leucocite).
Anemia este cea asociata cu un nivel scazut de globule rosii.

Cat despre intrebare, depinde daca ai putin mai multe sau foarte multe fata de valoarea normala.A doua ar cam trimite la poliglobulie.

| B_Anne_Mary_1995 a răspuns:

Nu sunt sigura! Dupa parerea mea ar trebui sa intrebi un medic sau un profesor/frofesoara de biologie!