| anonim_4396 a întrebat:

Buna big grin Am o mica problema, adica nu ma pot opri din mancat, si manac chiar daca nu imi e foame : stau la calculator, mananc; invat, am o gustare pregatita sad tot timpul e asa; vreau sa ma opresc dar nu pot, nu am posibilitatea sa ma duc la un doctor sau nutritionist; ma simt bine cand am stomacul plin e o senzatie de fericire; nu fumez. Am 15 ani si 67 de kg 166 cm, ce ma fac vreun sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roar a răspuns:

Poate nu e nimic rau daca mananci, dar trebuie sa ai grija ca ce mananci sa fie si sanatos, sa nu contina multa grasime care te-ar putea ingrasa. Incearca sa ai trei mese pe zi si intre mesele astea mananca un supliment, ceva usor, cum ar fi fructe, biscuiti, napolitane.Si eu beau foarte multa apa fara sa-mi fie sete si nu patesc nimichee hee. Incearca sa te tii departe de mancare daca tu chiar vrei sa scapi de obicei.Sau fa cum ti-am spus, stabileste 3 mese pe zi si intre ele gustari usoare.Succes happy. Daca te simti fericita mancand nu e nicio problema cred thinking numai ai grija sa nu mananci nesanatos, pentru ca te poti ingrasa

5 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Cand iti vine sa mananci,bea un pahar cu apa.
Asta se numeste bulimie,faptul ca mananci si tot mananci. Daca nu reusesti sa te controlezi cu vointa proprie, trebuie sa mergi la specialist, la psihiatru.

| Roar a răspuns (pentru Adina77):

Eu stiam ca bulimia inseamna sa mananci si sa vomiti.In cazul asta, ea nu vomita deci nu cred ca are bulimie.

| Adina77 a răspuns (pentru Roar):

Atunci asa o fi. Poate are pofta de mancare exagerata c-o fi in crestere.

| Scarlett011243 a răspuns:

Daca continui asa se poate ajunge la obezitate. cand simti ca vrei sa mananci bea apa.

| vivinusa a răspuns:

Cand iti vine sa mananci sugi o bomboana bei un pahar de apalaughing fa ceva du-te la doactor am 10 ani si am 24 de kg nu prea mananc incearca sa nu mananci dupa aceea o sa rada toti de tine incearca sa nu mananci