| mimi a întrebat:

Daca cineva mananca prea mult si ii este rau si daca ia pancreatin sau mezim (au acelasi efect si aceleasi substante active dupa cate stiu) se va simti mai bine? Are efect daca bei carbune daca ai mancat mult sau gras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Daca ai mancat mult si gras ar fi mai bine un Fiobilin sau un Triferment sau un Colebil sau un Metoclopramid! Recomandat ar fi sa nu facem abuz fiindca nu are rost: mancare avem suficienta, lichide sunt mereu si daca nu apa este, slava Domnului, din belsug, deci nu prea vad rostul acestui gest! Corpul nostru e un aparat viu si il avem pentru toata viata; merita sa-l stricam aiurea? Draga Mimi, sigur esti tanara; ai grija de tine, de corpul tau, fii ponderata in: gesturi, gandire, mancare, excese etc., te rog mult! Numai bine!

| mimi explică (pentru Caro34):

Vai, ce dragut. Multumesc. Nu am mancat mult si nici gras dar as vrea sa stiu, in caz de ceva, pentru viitor.

1 răspuns: