| Larisamonica a întrebat:

Bună, de azi dimineață cum m-am trezit am o stare de greata si ma doare burta si n am stare parca sunt stresata, îmi bate inima tare și am o stare nașpa...
Ce credeți ca poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti merge la un control medical.

| dullcat a răspuns:

Pot fi zeci de motive.Ai aflat intre timp?

| StoicAnalysis a răspuns:

Bea o limonada cu concentratie slaba de lamaie si mananca apoi un iaurt cu o banana. Evita cateva zile prajelile sau mancarurile care cad greu la stomac. Daca persista problema si a doua zi, mergi la medicul de familie.

| darrio2007 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De unde stii ce mananca ea? Asemenea probleme pot avea multe cauze.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru darrio2007):

Nu era vorba de ce a mancat ea, ci de a nu manca ceva ce ar pune stomacul de acum incolo la un efort mare pana vede cauza problemei.
De exemplu pe tine daca brusc te-ar lua o durere la picior, ai mai face un efort ca de obicei cu piciorul ala? Sau ai astepta sa rezolvi problema facand efort mai putin cu el? Inainte sa-mi iei comentariile la puricat si sa-mi dai nefolositor la fiecare, pune totusi un efort de gandire.

| darrio2007 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

As astepta ca durerea sa treaca de la sine. Referitor la picior. Asta daca problema nu este prea grava.
P.S. La ce raspuns ti-am dat nefolositor?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru darrio2007):

Nu prea e indicat sa lasi sa treaca de la sine. Durerea aia plus alte simptome, apar cu un motiv sau ca urmare a ceva ce ai facut pana atunci. E o posibilitate ca fata de mai sus sa aiba gastrita si daca ar ignora simptomele facand in continuare ce facea si inainte, mai tarziu poate face ulcer. De asta am spus sa o lase mai moale putin cu mancarea si bauturile care pun stomacul la efort, si sa astepte pana ziua urmatoare. Daca problema persista, atunci e foarte indicat sa mearga la medic pentru consult. Nu crezi ca e mai bine sa fi precaut decat sa tratezi ceva ce ai ignorat pana atunci?

| darrio2007 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Cu precautia ai dreptate. Eu am un loc de munca foarte solicitant fizic. Dar merg inainte cu acea durere, stiind ca in timp dispare. Si nu este prima data cand chiar dispare de la sine.
Nu stim ce mananca ea, daca este din generatia asta de acum. Poate mult fast food, energizante si altele care nu sunt asa de sanatoase, consumate in cantitati măricele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi vreun bebe pe drum? Sau fobie de muncă? Mai pățesc și eu când mă trezesc să plec la scârbici.

| ioana748 a răspuns:

Pare stare premenstruala.
Emetiral ( nu Metroclopramid) pentru voma si Nospa pentru burtica.
Sanatate,

| MrAM a răspuns:

Posibil ai ceva in subconstient care te streseaza. Gandeste-te ce anume ar putea fi si daca se poate rezolva