| Ynutza_Alinutza_1984 a întrebat:

Buna, de ceva timp, după epilat îmi ies mici bubiţe pe coapse şi mai nou şi pe fund! Ce îmi recomandaţi? Iritaţia persista şi uneori este dureroasă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu ce te epilezi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ynutza_Alinutza_1984):

Lama nu este epilare, este barbierit/ras, taiat parul de la suprafata pielii si daca o faci in raspar, atunci se poate face foliculita. Cu lama trebuie sa te razi doar intr-un singur sens, numai de sus in jos.
Epilarea recomandata pentru corp, se face cu: crema epilatoare, ceara calda sau benzi si zahar cald.
Foloseste ceara de albine calda si nu vei avea probleme cu foliculita sau mancarimile, mai ales ca va creste mult mai incet. Cu lama trebuie sa dai saptamanal, pe cand cu ceara calda te epilezi lunar.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Epilează te la un salon profesional mai bine cu ceara sau pasta de zahar, au ei uleiuri anti iritare.
Poți cere o crema și de la farmacie