| ojica99 a întrebat:

De o perioada... de cam 2 saptamani, cand ma trezesc dimineata realizes ca am multe blande pe spate si in locurile in care ma scarpin. de ce? Nu stiu sa fiu alergic la ceva anume... Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Pot fi pleosnite?

Ai pete mici negre pe cearceaf?

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Poate sa fie si de la stres dar uite un link sa te documentezi

http://www.mymed.ro/urticarie-blande.html

| Alicezzz a răspuns:

Nu cred ca sunt blande. blandele nu ies pe spate. Mai repede vre un "chirias" purice sau alergie la ceva. Dar pentru linistea ta mergi la medicul de fam sa te vada.

| ojica99 explică (pentru Alicezzz):

Tin minte cand eram mic ca stateam la tara, si daca un purice ma musca eram plic... posibil.

| Alicezzz a răspuns (pentru ojica99):

Un purice il poti lua si de la un caine vagabond de pe strada si il duci in casa. Schimba lenjeria, scutura patura, pernele si lasa'le la aer cateva ore, aspira salteaua si camera. Daca si dupå toata "actiunea" asta te mai trezesti cu bubite atunci mergi la dermatolog sau medicul de fam si iti va spune de la ce este.