| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Din câte am înțeles, nefroptoza are mai multe grade(sau doar două tongue ) Gradele reprezintă gravitatea(dacă da, care e mai mare), o altă formă a deplasării(de care) sau ce altceva(info despre acest ceva, dacă există.)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Da gradele reprezinta severitatea deplasarii rinichiului. Cel mai sever grad este gradul III pentru ca rinichiul coboara mult incat nervul femural este grav iritat. Persoana are dureri la solduri, dureri ale genunchiului, o stare de disconfort datorata durerilor.
Da, cat despre deplasarea rinichiului, in in gradul III este vorba de o miscare de rotatie externa.
In gradul II, o miscare de rotatie interna.

| anonim_4396 explică (pentru vangaelis):

Mi-ai stârnit curiozitatea big grin și mai am două întrebări.
Nu înțeleg termenii de mișcare internă și mișcare externă, care e sensul, diferența?
Se poate avansa în grade "boala" dacă nu e tratată? Adică, de la 2 grade la 3 în oarecare timp?

| vangaelis a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa-ti propun un exercitiu de imaginatie ca sa intelegi. Intinzi una din maini si incordezi pumnul, rotesti usor pumnul din articulatie spre exterior apoi spre interior.
Bine, rinichiul nu se roteste ca roata, dar miscarea respectiva asa poarta numele. Bine pe langa faptul ca se roteste usor intr-o parte externa sau in interior, rinichiul se deplaseaza din locul sau anatomic.
De obicei ptoza renala apare la persoanele care slabesc mult intr-un timp relativ scurt. Rinichii sunt sustinuti de de un "ligament" acoperit de grasime.

| vangaelis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, avanseaza din pacate. De regula in functie de grad, se constata daca necesita interventie chirurgicala sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru vangaelis):

Mhm, acum am înțeles. big grin
Mulțumesc mult pentru răspunsuri.

| vangaelis a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!