| eveline975368 a întrebat:

Buna dragilor dau funda, deci sunt insarcinata in 6 luni si nu ma pot hotari prin ce metoda sa nasc parca mai mult ma atrage normala pentru ca la cezariana ramane o cicatrice destul de vizibila am inteles si eu lucrand in modeling nu prea pot aparea cu o taietura pe burta, dar na. eu imi doresc doar ca bebelusul sa fie sanatos, care este cea mai sanatoasa metoda? ( mentionez am 20 de ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Do??a a răspuns:

Mami nu are niciun semn.Eu tot prin cezariana voi naste pentru ca imi este foarte frica de acea durere.
Nastere usoara! happy

Răspuns utilizator avertizat
| PedoBarbie a răspuns:

Dacă nu ai probleme naşte natural.

| VerdeLila a răspuns:

Daca poti, te sfatuiesc sa nasti natural. Nasterea prin cezariana a devenit in ultimul timp o moda. Intr-adevar, este mai dureroasa nasterea normala, dar refacerea este mult mai rapida. Am o prietena care simte durere in zona operatiei de cezariana atunci cand se schimba vremea, cand isi ia fetita in brate(ea acum are 4 ani). Depinde de fiecare persoana. Tu decizi! Iti doresc nastere usoare, un bebe sanatos si productie de laptic!

| EmmaShefferd a răspuns:

Eu am aproape 23 de ani si am nascut prin cezariana acum 8 luni. Vreau sa iti spun ceva ce mi s-a intamplat mie. Cand am ajuns la maternitate (Cantacuzino iti recomand din inima) mi s-a spus ca voi naste normal, atunci am spus ca eu vreau cezariana. Raspunsul lor a fost ca nu decid eu cum sa nasc, pentru ca daca pot natural, atunci asa voi naste. Din cauza problemei cu infectia urinara, in ultima suta de metri au decis cezariana. Acum, daca e sa alegi, eu cred ca cezariana are avantajele si dezavantajele ei. In primul rand nu simti absolut nimic la operatie (mie mi s-a parut amuzant ca nu imi simtea picioarele, pentru ca nu mai simtisem asta). Dupa operatie, la distanta de 4, 5 ore incepe sa te doara, durerea e un pic nasoala si daca nu esti o persoana sensibila la durere, sincer, treci usor peste. Durerea trece de la zi la zi. Daca nasti natural, durerea nasterii e teribila, si in cele mai multe cazuri te taie fara anestezie acolo jos. Mai pot spune ca apoi pe langa durere, nu mai poti sta in fund sau sa dormi bine. Daca ar fi sa mai nasc inca o data, as cere cezariana, desi nu cred, din cate mi s-a zis, ca eu decid cum vreau si nu doctorul. Si o ultim faza, nu ai voie sport cu cezariana, cam un an sau depinde cum te vindeci tu. Te pup si mult noroc!

| EmmaShefferd a răspuns:

Si sanatoasa pentru copil sunt ambele... depinde doar daca ai sau nu infetii sau probleme.

| Woman2Womanro a răspuns:

Depinde. Daca ai anumite afectiuni, se recomanda nasterea prin cezariana, pentru ca altfel poti transmite boala copilului sau iti poate dauna chiar tie. Intreaba medicul ce iti recomanda. Cu siguranta va sti sa te sfatuiasca, avand acces la istoricul tau medical.