| anonim_4396 a întrebat:

dupa ce alerg 20-30 minute simt o durere de spate in partea dreapta, aproximativ pe la mijlocul spatelui. daca incetinesc sau ma opresc durerea dispare.cauza ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

cel mai obisnuit motiv este reprezentat de o luxatie a spatelui, adica o mica ruptura la nivelul muschilor sau ligamentelor spatelui. Ea este adesea provocata de o miscare brusca sau gresita, ori de ridicarea unui obiect greu. Totusi, de cele mai multe ori, persoanele care reclama astfel de dureri nu isi pot aminti un incident anume care sa le fi provocat.
o musculatura a spatelui prost intretinuta este o alta cauza relativ frecventa.
alte cauze ale durerii pot fi, de asemenea, tensiunea musculara sau spasmele muschilor; si ligamentele pot fi o sursa de probleme.

| jadir a răspuns:

Mergi si fa un masaj sportiv, te vei simti mai bine!

| Earthquake a răspuns:

E vorba de aponevroza lombara, probabil ai incercat sa ridici greutati, sau sa-ti pocnesti spatele rotindu-te, intinderea excesiva a muschilor.ti-as recomanda sa renunti la fumat.sa nu te lasi de alergat...si sa stai 1 -2 zile cu un masaj in aceea zona. Folosesti o crema si cineva te va masa in acea zona.Succes

Răspuns utilizator avertizat
| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)