| Deea_Andreea_1996_b a întrebat:

dupa ciclu am ramas cu dureri zilnice de burta si nevoia de a merge la toaleta des avand si usturimi jos, m-am gandit ca este o infectie asa ca am luat Uractiv si acum am urina verde.ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iei medicamente dupa mintea ta? Esti medic? Fa-ti un control la un medic specialist.El este in masura sa iti dea un tratament adecvat pentru ce ai tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Andreea! Mergi la medicul tau de familie si cere i trimitere la specialist, sau te poate consulta chiar medicul tau de familie, nu lua medicamente aiurea fara avizul si recomandarea medicului, de unde esti? Mergi azi la medic, nu amîna ca cu cit amîni vizita cu atit se va agrava problema pe care o ai, poate ai cistită, ai racit, voi fetele sunte ti foarte sensibile, ai stat descultă pe gresie rece, si de la picioare te ia frigul si racesti jos, Îmbracate bine si pina mergi la doctor, seara cind te culci pune sticle cu apă calda atit cit suporti, stai cu ele pe burtă sa te incalzesti sa ti treaca raceala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Urina este "verde-albăstruie" deoarece Uractiv conţine Albastru de metilen :
http://www.uractiv.ro/gama-uractiv/uractiv-capsule/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită şi despre infecţia urinară la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Multă sănătate!

| sofisis a răspuns:

Nu te mai gandi tu la cehstii de genul. E bine ca deciziile astea sa le ia un medic.
Urina e verde de la Uractiv.

| Felys a răspuns:

Cred ca are albastru de metil si de aia se coloreaza urina dar cand nu vei mai lua, va revenii la culoarea normala dupa ce se elimina toata substanta, chiar nu ai de ce sa iti faci griji din cauza asta