| Amelia94 a întrebat:

Buna fetelor. Am o problema...in fiecare luna, in prima zi de menstruatie ma simt foarte rau, am dureri sub burta care imi provoaca voma si vars.Am citit pe net ca simptomele astea sunt normale, la unele femei, dar nu spunea cat de normal este sa si versi.eu nu cred ca este normal sa vars asa in fiecare luna cand incepe. Chiar ma ingrijoreaza acest lucru, de aceea vreau sa ma intreb si pe voi daca vi se intampla asa ceva. Ce ma sfatuiti sa fac? PLEASE HELP.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Katy20Kaithleen a răspuns:

Ceea ce ti se intampla tie se numeste SPM.
Dar din cate stiu eu nu prea e bine sa vomitistraight face
Cel mai bun sfat al meu este sa mergi la medicul de familie sa ezi daca este normal ca sa nu te mai incurc.
Pupici si sa imi dai un mesaj cu ceea ce facihappy

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Astea trebuie, să le discuți cu un medic!

| tuGatita a răspuns:

Nu imi vine sa cred ce vad. deci e prima data cand aflu pe cineva cu aceleasi simptome ca mine. si mie tot asa rau imi e. dar eu nu vomit o data...ci de vreo 3 ori pana imi trec durerile. e groaznic stiu, dar nu avem ce face. luam inainte ceva cu ibuprofen si imi mai trecea, sau fiola de algocalmin ( acum nu mai am voie sa iau niciun medicament aproape). bea si tu un timp indelungat ceai de coada-soricelului, la mine a mai functionat dar am renuntat la el, ca trebuia sa beau zi de zi cate o cana-2, insa poate tu reusesti. in rest nu prea ai ce face, doar sa suporti. cica s-ar mai diminua, ar mai disparea durerile puternice si starea de voma cu timpul, dar eu de 5 ani ma confrunt cu problema asta, si am suportat luna de luna (in afara acelora cand am luat pastile, vreo 3 cam asa). acum ultima data chiar nu am avut mare lucru, dar eram sub tratament cu augmentin si sigur de asta mi-a fost mai bine. dar nu te sfatuiesc sa iei pentru ca is tari. multa sanatate si ai grija de tine, sa nu racesti jos!

| mona a răspuns:

Sunt normale dar totusi consulta un ginecolog asa ca ca fi linistita

| gabriella85 a răspuns:

Nu ai ce face, organismul nostru functioneaza diferit. poate in timp toate starile astea se vor diminua, pana atunci ia un algocalmin fiola(dar mai bine intreaba medicul-nu trebuie sa iei medicamente dupa auzite-eu asa fac si imi trecehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organismul uman reactioneaza diferit in functie de individ. La unele femei sindromul premenstrual si chiar perioada menstruala inseamna un puternic disconfort fizic. Alte femei trec mult mai usor peste aceasta perioada delicata. Daca disconfortul e prea mare iti recomand un consult la medicul ginecolog, care poate fi si o femeie ginecolog, in cazul in care esti mai pudica. Daca acest disconfort e doar ocazional, incearca sa urmaresti urmatoarele: ai consumat alimente foarte reci, ai umblat desculta si ai racit la picioare? Daca e ceva de genul amintit anterior, devine suportabil cu stat la caldurica. Multa sanatate.