| AneleAnele a întrebat:

Buna, in urma cu 12 ani fetita mea s-a operat de ocluzie intestinala si acum e bine, dar nu stiu daca va putea ramane insarcinata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt o femeie realistă, nu sunt vânzătoare de speranțe. Știu foarte bine ce este ocluzia intestinală. Sunt singură că și doamna respectivă este destul de informată cu privire la asta, de aici rezultă și frica ei, întocmai întrebarea de mai sus. Adevărat, nu privește uterul, ovarele, trompele. După o asemenea operație, o posibilă sarcină este cu risc. O cezariană de exemplu, după o asemenea operație este foarte riscantă. Iar medicii îndrumă pacienta la renunțarea sarcinii din timp. Empatică, da sunt. Pot spune că este un defect al meu. Un medic va da toate răspunsurile la întrebarea ei.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si daca nu poate asta e. Poate duce o viata normala in conditii.

| minrest a răspuns:

Ocluzia intestinala priveste intestinele, matele; consta in incurcarea matelor - folosesc termenii astia intentionat, ca sa poata intelege oricine. Nu priveste uterul, ovarele, trompele; de ce sa nu ramana insarcinata? Nu vad nici un motiv! DACA o complicatie cerea sa se intervina asupra aparatului reproducator, ti se spunea; dar operatia asta in sine nu are treaba cu sarcina.

| Dismally a răspuns:

Da, normal. Nu are nici o treaba sarcina cu operatia.

| RobertMoon a răspuns:

Un doctor e cel mai în măsură să vă dea un răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta decide doar "cel de sus", dacă va putea sau nu să rămână însărcinată. Îmi pare rău să citesc asta. Tu să fii lângă ea indiferent de situație.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ca sunteti empatica precum un bolovan, si prin parerile dumneavoastra de rau speriati omul, desi habar nu aveti ce e aia ocluzie intestinala, nu va pare rau?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Un medic, sigur. Se impune un control serios. Noi nu stim sigur ce a trebuit sa faca medicii prima data; daca or fi fost complicatii? Nu e motiv deocamdata, din ce stim pana acum, sa fim atat de pesimisti; chiar mama mea a fost operata de ocluzie intestinala.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt multe cauze posibile ale ocluziei, la mama de exemplu a fost mecanica, operatia se poate face in diferite locuri, caci colonul e lung; zona e de natura sa se faca infectii, sau poate porni de la o infectie; dar se poate si fara. Depinde. Eu am reactionat sub impresia ca lasati doar posibilitatea de a merge rau, dar renunt la ideea ca nu sunteti empatica; gata, am retractat. Probabil ati pornit dela cazuri grave.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Înțeleg. Doamna respectivă a întrebat o chestie diferită de ceea ce discutăm noi aici, însă am dat în alte chestii. Nu las niciodată doar partea proastă a unui lucru. Eu doresc să ajut oamenii de aici. Și nu ofer răspunsuri nefondate. Dacă spun un lucru, știu eu ce știu. Nu sunt genul să arunc răspunsuri aici în necunoștință de cauză sau pentru a aduna puncte cum fac alții. Însă pornesc de la realitate. Omul trebuie să știe să se confrunte cu ea mai întâi. Înțelegi? Oricum un medic o va lămurii, atât pe ea cât și pe fiica ei. Am pornit de la cazuri grave, apoi la generalități.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi explic parerea dumneavoastra prin faptul ca v-ati confruntat cu un caz grav, sau cu mai multe; sunt si cazuri mult mai usoare, sa stiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Sunt o femeie realistă, nu sunt vânzătoare de speranțe. Știu foarte bine ce este ocluzia intestinală. Sunt singură că și doamna respectivă este destul de informată cu privire la asta, de aici rezultă și frica ei, întocmai întrebarea de mai sus. Adevărat, nu privește uterul, ovarele, trompele. După o asemenea operație, o posibilă sarcină este cu risc. O cezariană de exemplu, după o asemenea operație este foarte riscantă. Iar medicii îndrumă pacienta la renunțarea sarcinii din timp. Empatică, da sunt. Pot spune că este un defect al meu. Un medic va da toate răspunsurile la întrebarea ei.

| Emazio a răspuns:

Intreaba-l totusi pe "cel de jos" respectiv doctorul daca o sa mai poată ramane, dar cred ca o sa fie nevoie de un consult