Întrebare recomandată | Alis57 a întrebat:

Bună, nu mi-a mai trecut menstruația de vreo 2-3 luni, adică vreo doua trei săptămâni pe luna îmi vine mai multa iar restul pana se termina luna mai puțin. Care ar putea fi cauza? Sau ce sa fac ca să îmi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Alis,eu iti spun din experinta propie!
In urma cu doi ani imi venise mentruatia normal. Tinuse cat trebuie, atata doar in ultimile zile imi curgea putin, aveam impresia ca e ultima zi.Am tinut-o asa cam doua saptamani jumate.In cele din urma am ajuns la ginecolog, cam in doua -trei zile mi s-a oprit sangerarea, dar a tinut doua zile si imi venise menstruatia din nou.De data normal
Una peste alta la ecograf mi se descoperise un fibron uterin.NU a fost nevoie de operatie
Mi-a dat medic reglare, mi s- a reglat timp de mai bine de an.
Acum iar a luat-o razna, dar ma apropii de menopauza si normal la mine.
Deci suna la medicul de familie, cere o programare, te va trimite la ginecolg.Probabil va nevoie de internare, sau iti va da medicamente acasa
Oricum fara un ecograf, si consult ginocologic, ce nu poti stii ce ai!
Sanatate!

| NunuNini a răspuns:

Sa te duci la medic ca sa iti treaca!

| RalucaRalu2 a răspuns:

Bună,draga mea!
Te rog să îți faci o programare la medicul ginecolog și să nu mai stai asa. Orice problema rezolvată la timp te scutește de multe alte complicatii. Fără teamă! Nu amâna!

| RalucaRalu2 a răspuns:

Poti fi mai multe cauze pe care cu siguranta nu ti le va spune nimeni de aici cu exactitate.
Dar o simplă vizită la medicul ginecolog sigur te va ajuta. Cand ai fost ultima dată la un control?

| Alis57 explică (pentru RalucaRalu2):

Am 19 ani, n am fost niciodată

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru Alis57):

Fă-ți curaj și mergi. Suni, iti faci programare pentru o consultație la medicul ginecolog. Nu e normal să ai sangerari atât de mult timp. Cu atât mai mult cu cât ti-ai început viata sexuală, se face un control de rutină anual. Dar mai multe detalii le discuți cu medicul. Important e să te duci.