| Tini12 a întrebat:

Nu pot sa ma abtin sa nu mananc,mananc intru-na chiar daca nu mi-e foame tot mananc si mult,am incercat sa tin si diete dar nu pot, am incercat sa beau multa apa dar nu a mers dimineata manacam 2 oua fierte si dupa o ora mi-e foame de nu mai puteam.As manca toata ziua fara intrerupere sad va rog ajutati-ma! Ce pot sa fac sa tai pofta de mancare sa nu mai mananc atat?
Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cum stai cu:
1. Nivelul stresului?
- De regula acesta poate sa te dea peste cap
2. Probleme de sanatate?
- Poate este o alta problema de fapt in spate al carei simptom poate fi si faptul ca mananci continuu
3. Cat de variat mananci in prezent?
- Se mai intampla ca in general corpul sa iti ceara de mancare cand nu poti sa ii asiguri toti nutrientii.

Sfat personal: mergi la medicul nutritionist. Ce descrii acolo e mai mult decat o pofta.

| Alelulu a răspuns:

Eu am slabit 30.cum? Mancand la ore fixe.de exemplu o zi de a mea : 9:30 mic dejun ('2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor gasesti la kaufland e 7 lei )'la 12 gustare ('fruct)la 14:30 pranz ( 150 g carne vita/peste/pui cu 250 g legume crude in salata sau trase lamtigaie fara ulei (pastai congelate, ciuperci, broccoli fiert, salata verde, de varza, ce e de sezon etc) la 17 gustare ( fruct) si intre 19-20 cina ( cantitatile de la pranz) apoi daca iti mai e foame fruct. La o ora doua dupa cina.trebuie sa bei si 2-3 l apa pe zi.si poti adapta orele programului tau zilnic.trebuie sa faci si un pic de miscare, mers p jos, sala 3-4'ori /sapt sau ex acasa pilates e bun. trebuie multa ambitie. Si daca vrei poti manca data p sapt ce ti e pofta de preferinta la pranz, sa fie portie normala.si ca sa ma indulcesc mananc zilnic 3-4 patratele cioco amaruie 45% cacao din lidl ( e mai dulce fata de altele amare). Daca doresti retete sau sfaturi scrie. Ps. Modul asta de viata e dat de nutritionist. Si mananaci practic toata ziua Succes si sanatate si sa ai ambitie!

| mititelumarius a răspuns:

Daca mancarea in cantitate mare pe care o consumi e saraca in proteine e de inteles.
Daca este insa de origine animala chiar este o problema.
Trebuia sa specifici daca esti obez, dar si ce lucrezi; aceste detalii sunt importante pentru un raspuns adecvat.