| Tini12 a întrebat:

Nu pot sa ma abtin sa nu mananc,mananc intru-na chiar daca nu mi-e foame tot mananc si mult, am incercat sa tin si diete dar nu pot, am incercat sa beau multa apa dar nu a mers dimineata manacam 2 oua fierte si dupa o ora mi-e foame de nu mai puteam.As manca toata ziua fara intrerupere sad va rog ajutati-ma! Ce pot sa fac sa tai pofta de mancare sa nu mai mananc atat?

Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Educa-ti vointa. Nu poti sa faci operatie de micsorarea stomacului la varsta asta.
Cauta produse pentru diminuarea poftei de mncare, dar vorbeeste si cu medicul tau de familie inainte de a cumpara ceva.

| Syndre a răspuns:

Aici e o problemă de ambiție și de control.
În primul rând, vezi ce mânânci. Calitatea e mai importantă ca și cantitatea. Dacă mânânci aliemente care n-au destule elemente nutrivite(junk food; calorii goale), e normal să-ți fie foame chiar dacă dpdv cantitativ ai mâncat mult. Încearcă să mânânci predominant pește, legume și carne slabă(fără să fie gătite în ulei). De altfel, când îți este foame mânâncă întâi legume, sunt slabe în calorii și ajungi să mânânci mai puțin din ceva ce ar fi mai "gras". Ar fi bine dacă ai putea la fiecare masă să mânânci 50% legume, dacă spui că ai o problemă cu cantitatea.
În al doilea rând fă-ți un program fix de masă, mânâncă în fiecare zi la aceeași oră. 3 mese principale și 2 gustări, nu mai mult. E bine să mânânci cel mai mult dimineața, dacă micul dejun e sărac o să-ți fie foame toată ziua și când ajungi seara acasă o să mânânci tot frigiderul.
O să-ți fie mai greu pentru început, dar după vreo 2 săptămâni o să ți se micșoreze stomacul și nu o să mai ai senzația de foame atât de ușor.
Alte soluții n-ai decât intervențiile chirurgicale care personal mi se par niște prostii.
Ar fi bine să verifici cu un medic, e posibil să ai și vreo problemă care să-ți crească apetitul.