| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si cred ca am o problema destul de serioasa. Pur si simplu nu am chef de viata, sunt suparat tot timpul, posomorat, am mai citit pe net ca s-ar putea sa fiu deprimat, nu stiu sigur. Nu sunt prea sociabil, nu am chef de povestit, imi place sa stau singur, pe intuneric. Nu e vorba ca nu as iesi afara, sau sa nu am prieteni, chiar din potriva, insa nu stiu de ce ma simt asa. Multa lume spune, ia-ti o prietena ( de parca s-ar cumpara ), probabil pentru ei e usor sa-si gaseasca, e mai usor. Cateodata simt nevoia de a exploda, de a da cu pumnii in orice imi iasa in cale, de a striga cat pot de tare, de parca daca as face asta m-as simti mai bine.Am incercat si nu merge. M-am gandit chiar la sinucidere, deoarece cand nu ai chef de absolut nimic, pentru ce sa mai traiesti, dar o parte din mine parca mai crede ca inca pot sa ma 'vindec', ca sinuciderea e pentru lasi si sincer nu as vrea sa fiu unul. As vrea sa vad ce aveti de spus, poate mai sunt persoane ca mine.

Răspuns Câştigător
| elizabeth a răspuns:

Si eu mai sunt cateodata ca si tine.stiu ca viata nu are (chiar nu are) valoare cateodata si ne gandim la sinucidere.dar poate nu putem sa ne sinucidem pentru ca cineva de acolo de sus iti spune,, nu trebuie sa faci asta!''. apeleaza la ID-ul livia_wwe si spune-mi mie ce ai pe suflet si ne consolam.iti spun eu ca sunt la fel ca tine! pooop!

3 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Incearca sa iesi, sa te plimbi prin oras si ai sa vezi cum ti se mai schimba modul de gandire,chiar daca nu crezi creierul tau are nevoie sa fie "oxigenat",iar stand in casa nu reusesti mai mult de cat sa iti aprofundezi gandurile.fa activitati care sa te inveseleasca citeste o carte frumoasa, joaca un joc pe comp, incearca sa cunosti persoane noi.esti prea micut ca sa cazi intr-o depresie. funda?

| Smile_9049 a răspuns:

Persoane ca tine vor fi mereu, am fost ca tine, tot ce a trebuit a fost sa astept...persoana potrivita.Poate simplul gand ca exista cineva ca tine si o vei intalni te'ar putea consola, pe mine m'a ajutat enorm... apropo de sinucidere, sa nu o faci, e o mica chestiuta la toata faza cu sinuciderea. Oricand, oricum a'i face'o, ar fi prea tarziu.Doar gandeste'te la asta, e usor sa iti dai seama.Cauta'ti un refugiu; un hobby, muzica, cantat, un sport, poate chiar o persoana.Succes.

| DauSiFug a răspuns:

Pai e simplu; daca stai la etajul 5 cel putin poti sa te arunci de acolo, daca nu mergi si dai drumul la gaz si astepti cam o ora dupa aceea iti aprinzi o tigara... daca nu iti place nici asa poti sa mergi pe un pot si sa sari in apa, iar daca nici asa nu iti place eventual te pot asista asa mai scapam de niste idio.ti care au auzit si ei de termenul depresie si au zis sa il incerce...