| David33 a întrebat:

recent de 2 zile incoace ma tot doare maseaua, nu e umflata nu am puroi doar o carie unpic mai mare ce e de fact? la stomatolog nu imi place ceva remedii garantate nu stiti? happy Funda pentru cel/cea care ma scapa de durere...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielaFD a răspuns:

Eu am avut o durere de masea cam o saptamana intreaga. Am clatit bine locul cu niste tuica sau alte bauturi tari. Si am baut nurofen si alte pastile. Nu mai stiam ce sa fac pentru ca ma durea ingrozitor. Iar dupa am fost in sfarsit la farmacie pentru a 3-a oara si mi-a recomandat antibioticul AUGMENTIN. Si mi-a dat pastilute pentru o saptamana. Intre timp durerea a ajuns sa fie din ce in ce mai linistitoare si mi-a trecut. Daca nu iti trece nici din antibiotic eu zic sa iti faci tupeu si sa te duci la dentist. E cel mai bine asa. Pentru ca pe viitor o sa te doara si mai rau. Bafta!

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

0. Nu mai minca porcarii dulci gen ciocolata, zahar, renunta la orice bautura cu zahar adaugat/acidulata.
1. Pasta de dinti cu argila. Nu porcarii de-alea cu 10-15% argila, ci asta - http://www.armonianaturii.ro/......iva-Natura
2. Hofident Q10, clatesti dupa fiecare masa cu simt de raspundere
Si cu asta basta. Dulciurile de evitat pe viitor, la fel si rahaturile de bauturi asa-zis racoritoare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, acea carie ţi-a afectat nervul măselei...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune!

| PeFuga a răspuns:

Singurul remediu garantat este vizita la stomatolog. Pastilele nu fac decat sa te pacaleasca ameliorandpe moment durerea. Caria nu va trece doar cu nurofen niciodata. Mai mult, durerea sugereaza ca acea carie a ajuns la nerv, prin urmare o simpla plomba nu te mai poate ajuta ci trebuie facut tratament de canal ca sa nu pierzi dintele peste cateva luni-un an-doi.
Fara o radiografie locala nu ai de unde sti ca este sau nu puroi acolo. Infectia poate sa existe si sa creasca bine-mersi la varful radacinii compromitand dintele. Uneori infectia poate exista si fara sa resimti vreun fel de durere. Antibioticul (Augmentinul) poate ajuta insa doar el singur nu va face sa dispara cauza.

Acuma tu faci cum crezi. Bea tuica, ia Aulin si nu te du la medic. La urma urmei dintele ala nu e asa de important pentru tine, nu-i asa? Ce-i drept, peste vreo 10 ani o sa iti fie ciuda ca o sa ai un pumn de dinti in gura si lucrari protetice costisitoare pe care le puteai preveni daca iti ingrijeai din timp dantura...

| Gabriel_Cristi_1996 a răspuns:

Hei. Stiu cum este Dar trebuie sa te duci la stomatolog este pentru sanatatea dintilor tai. Daca vrei sa nu te Mai doara trebuie urgent sa mergi la stomatolog pentru ca se poate agrava daca te-am ajutat cu ceva pot primi fundita?