| 0Andreea4 a întrebat:

:3
De la o vreme imi cade parul. destul de mult si nu este de la sampon. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sresul/alimentatia/un tratament indelungat, toate astea cauzeaza caderea parului.
Foloseste ulei de masline/de ricin/gaz/spalaturi cu ceai de urzica/pelin.
Si poti aplica si masca de ou cu ulei masline si vitamina A.
Craciun fericithappy

| Lola05 a răspuns:

Părul are pe parcursul "vieții" sale perioade când cade mai mult și când cade mai puțin (spre exemplu toamna-iarna crește mai greu și cade mai mult decât primăvara-vara), dar calitatea "vieții" acestuia poate fi afectată și de stres și foarte tare de alimentație și produsele cosmetice utilizate. Eu nu mai am în veci încredere în șampoane din magazine.

| Jolenne a răspuns:

Bună!
Căderea părului poate fi determinată de stres sau o nutriţie proastă. În cazul în care te înfometezi sau eşti anorexic(ă), îţi recomand să iei vitamine. Ai grijă mare la ce mănânci pentru că alimentaţia influenţează foarte mult sănătatea părului şi a unghiilor. Iar dacă treci printr-o perioadă mai stresantă, încearcă să îţi acorzi puţin timp ţie pentru că se poate să îţi dai organismul peste cap.
De asemenea părul cade şi dacă a fost maltratat... dacă ţi l-ai vopsit, îndreptat, decolorat, filat în exces. Încearcă să fii mai blând(ă) cu el.
Totuşi eu ţi-aş recomanda să îi ceri părerea unui specialist! happy Sănătate!

| 0Andreea4 explică (pentru Jolenne):

Multumesc frumos. Nu mi-am maltratat parul niciodata laughing. Poate din cauza alimentatiei si putin stres. Multumesc inca odata! :*

| Adry15252 a răspuns:

Daca folosesti placa de par, e mai mult ca posibil sa fie din cauza aceea laughing