| GabrielStefan a întrebat:

Buna seara, am 18 ani si am o problema. De vreo 10-11 ani am hiperpigmentari faciali, mai exact in zona gurii in partea dreapta. Sunt in forma ovala, mici, in ciorchine. Am incercat cu o crema numita Nizoral si nu a dat rezultate, si uneori se extinde (apare si dispare) in alte parti. Pentru mine este foarte incomod, toamna se fac putin spre rosu aprins, dar ele de obicei sunt maronii...ca sa ii mai ascund imi las mustata si barba, dar nu pot face asa mereu.Am nevoie de sfaturile dvs. Cu ce creme as putea sa ma dau ca sa imi dispara aceste pete? Mentionez ca le am de la stat prea mult in soare ca 6-7 ani am fost in fiecare vacanta la mare si asta este cauza banuiesc. Am pus cateva poza pentru a vedea cum arata. Multumesc anticipat!
Nu prea am bani de dat la medici, vreau ceva modest dar sa stiu sigur ca trec.

http://postimg.org/image/pil3kgpyj/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic (cu trimitere ca sa fie gratis=, fiindca e posibil sa nu treaca cu nimic, sa fie manifestarea unei boli genetice numite sindrom Peutz-Jeghers

| 4BubaNeagra a răspuns:

Ceva asemanator am avut si eu, tot de la soare. Incearca cu TRIDERM (la mine a mers cu nizoral) Daca nu, consulta un medic