| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, Ce se intampla daca nu mananci nimic timp de 3 zile bei doar apa? Slabesti sau nu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti scade glicemia foarte mult si poti sa lesini de foame.
De slabit nu slabesti, doar iti infometezi corpul si atat.

| Maria2008op explică (pentru Violleta2022):

Decat sa fac asta cred ca mai bine ar fi sa ma tin de deficitul caloric si sa fac si sport macar 20 de minute pe zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria2008op):

Mai bine te-ai duce la un PSIHIATRU, ca tu ai o probblmea psihica, cu obsesia asta nesanatoasa.

| Maria2008op explică (pentru Violleta2022):

Mai bine taceai tu din gura eu asa zic ca oricum nu ajuti cu nimic stai linistita! Asta este, am eu o obsesie dar poti sa nu imi mai raspunzi la intrebari daca tot te deranjeaza atat de mult intrebarile mele, nu esti obligata!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria2008op):

Pune mana feita pe carte si invata, iar in timpul liber iesi la alergat sau evita sa mai bagi atat in gura, ca de aia iei in greutate.
lasa obsesia intrebatului ca nu te ajuta sa slabesti.

| Fatamuntilor a răspuns:

NU asa se fac curele de slabire!
e posibil ca dupa numai o zi sa cazi. Corpul uman e ca o masinarie care trebuie unsa, hranita.Si nu ajunge doar apa.

As fi curioasa cati ani ai si daca parintii tai stiu de planurile tale.

| gabicoo a răspuns:

Ajungi la spital. În perfuzii.

| Maria2008op explică (pentru gabicoo):

A incercat si o colega de a mea si slabise in jur de 3 kg dar eu nu sunt genul ala sa pot sta cu stomacul gol prea mult timp

| ReddY25 a răspuns:

Nu e bine

| Standt a răspuns:

Iti slabesc puterile de foame. Poti sa lesini sua mai rau.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Nu mai incerca sa cauti scurtatura..ai mai pus intrebarea asta de cateva ori si stiu ca ti-am sugerat niste exercitii, trebuie sa intelegi ca nu exista cale usoara. Uite iti sugerez ca saptamana sa mananci sanatos si sa faci exercitiile pe care ti le-am dat, iar daca dupa saptaman asta nu-ti iese cauta in continuare o cale usoara.Dar fa o saptamana ce ti-am spus eu ca sigur o sa slabesti.Dar nu cu infometare ca nu te ajuta nimic si risti si vreo boala.

| Maria2008op explică (pentru Alexandru1111199):

Buna,O sa ma apuc de maine sa fac exercițiile pe care mi le ai sugerat si o sa mananc in deficit si apoi revin rezultatele. Problema mea este ca ma stresez foarte tare ca nu voi mai putea slabi pana cand vine vara si apoi merg si mananc si mananc inca o data decat trebuia

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Maria2008op):

Ideea e asa, tu ai probleme emotionale si de asta iti vine sa mananci, te refugiezi in mancare.Cauta o pasiune sau ceva incat sa nu te mai refugiezi in ea. uite eu cand aveam vreo 11-12 ani treceam prin niste suparari pe la scoala si dupa ce ieseam ma duceam si imi cumparam o gramada de dulciuri ca sa-mi vars frustrarile ca imi dadeau aia bully, dar dupa am invatat ca ar trebui sa-mi canalizez aceste frustrari facand ceva productiv, cand eram nervos si imi venea sa mananc bagam flotari pana nu mai puteam si sa vezi cum disparea foameawinking, apoi pe parcurs mi-a disparut asta si nu mi-a mai venit sa mananc din cauza stresului pentru ca mi-am redirectionat creieru sa zic asa sa se gandeasca la durerea pe care o sa o am daca ma gandesc la mancare(durerea era faptul ca trebuia sa bag flotarile) fa si tu asa.Cand iti vine sa mananci baga o serie de flotari pana nu mai poti.

| Maria2008op explică (pentru Alexandru1111199):

Eu spun cumva ca gata nu voi mai manca nimic am consumat deja 1200 si dupa ce spun asta dupa cateva ore ma duc si mananc, si mananc si mult apoi ma simt foarte prost ca am facut asta si ma gandesc ce sa fac sa slabesc ca nu voi mai manca nimic doar ca sa slabesc, anum trecut la fel am facut am slabit vreo 15 kg in doar 3 luni deoarece mancam in jur de 600-700 de calorii pe zi sport facea doar 10 min pe zi si nu mancam paine dulciuri dau suc de niciun fel dar ma simteam rau ameteam aveam stari foarte proaste si cumva de data asta nu as mai vrea sa ajung din nou la asa ceva

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Maria2008op):

Pai nu e bine sa consumi atat de putine calorii, un om normal consuma 2000-2200 de calorii, ca sa slabesti e nevoie sa scazi 500 de calorii nu mai mult si daca te mentii asa e bine.Inca ceva, incearca sa mananci lucruri care au calorii putin dar au un volum mare, de exemplu orezu.

| Maria2008op explică (pentru Alexandru1111199):

Folosesc aplicatia eat&track si ca sa slabesc trebuie sa consum 1220 de calorii.De maine ma apuc de aceasta dieta si pana la vara sper ca voi ajunge sa slabesc 7 kg de data aceasta vreau sa ma tin fara a avea zile in care depasesc.Ma va ajuta daca fac macar 20 de minute de sport pe zi?

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Maria2008op):

Nu conteaza cate minute faci, conteaza intensitate. Uite aici un exemplu : https://www.youtube.com/watch?v=K6uHVZbZJVc&ab_channel=JenecheruKetoRecipes omu asta a facut 30 de zile un singur exercitiu 3 minute bine presupun ca a tinut si o dieta.

| Maria2008op explică (pentru Alexandru1111199):

Wow,De maine ma apuc serios de slabit sper din tot sufletu sa ajung la kg dorite simt ca ma macină asa pe creier cand vad ca ma chinui sa mananc si asa si nu reusesc
De obicei eu daca imi puneam ceva in cap sa fac reuseam mereu acum nu stiu ce se intampla cu mine si unde mi-a disparut ambitia. Doar sper ca voi putea ajunge.

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Maria2008op):

Ce fel de mancaruri consumai cu asa putine calorii? si eu incerc sa slabesc...

| Maria2008op explică (pentru ScottishPrincess):

Incearca sa mananci ceea ce iti place tie si descarca ti aplicatia eat &track si un cantar de bucatarie ca sa poti sa iti cantaresti mancarea apoi sa notezi pe aplicatie

| ScottishPrincess a răspuns:

Te anemiezi(iti zic din proprie experienta.)

| Maria2008op explică (pentru ScottishPrincess):

Nu imi dau seama daca pot rezista fara mancare atata timp n am incercat niciodata

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Maria2008op):

Si eu incerc sa slabesc dar nu ma infometez. Nu functioneaza.
Asta e meniul care l-am avut anii trecuti am reusit sa slabesc si sa am 72 KG.
Dimineata beiam lapte din plante (Cocos, vanilie sau Migdale)

La 12 mancam peste copt de orice fel cu masline ori salate.

Seara mancam o cana de iaurt 1.5 grasime sau salata de vinete, tocanita de vinete.

Deserturi: Ciocolata fara zahar de preferat din acelea facute din trestie de zahar, nuci sau o felie de pomelo, mere razuite cu scortisoara.

acum incerc sa slabesc mancand orice dar in cantitati mici deoarece nu-mi mai permit meniul de mai sus.

De asemenea faceam miscare in fiecare zi cel putin 1-2 ore mersu pe jos pe afara.

| Maria2008op explică (pentru ScottishPrincess):

Eu mananc aproape orice dar cantaresc mancarea

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Maria2008op):

Cum faci asta? (Scuze de prea multe intrebari) sunt curioasa ca am mai auzit persoane care isi cantaresc mancarea dar nu-mi dau seama cum se procedeaza.

| Maria2008op explică (pentru ScottishPrincess):

Cumapara ti un cantar de bucatarie poti cauta si pe net este destul de ieftin si apoi de exemplu poate vrei sa mananci un mar si il vei pune pe cantar si iti va arata exact cate grame are apoi iti vei nota pe aplicatie gramajul si iti va da exact cate calorii are acel mar.Nu este nicio problema, chiar ma bucur ca te pot ajuta!

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Maria2008op):

Multumesc apreciez!

| Maria2008op explică (pentru ScottishPrincess):

Cu mare drag

| Sia90 a răspuns:

Bună seara! Nu știu sigur dacă puteți slăbi în 3 zile dar vă recomand să faceți mult sport.
Să aveți o seară plăcută!