| Ae1 a întrebat:

Bună seara! Daca o persoana are covid și nu știe si se vaccineaza ce se întâmplă? Se presupune ca mama ar avea deoarece are dureri de cap iar câteva persoane au fost diagnosticate dar au decis sa tina secret acest lucru. Iar astăzi la ora 18 a făcut prima doza. Acum 20 de min am aflat ca a întrat în contact cu persoana care are.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

"There's no conclusive evidence as to how the vaccine may react when there's already an active virus in the body".

Pe scurt nu se știe exact ce se întâmplă, deci situația asta ar fi bine de evitat. Nu e un caz bine cercetat cu rigurozitate științifică.

Unii specialiști spun că eficienta vaccinului ar fi limitată, altii zic ca nu afectează cu nimic, altii spun ca ar fi posibilă o recuperare mai rapidă, altii spun ca ar putea produce mai multa inflamație decat in mod obișnuit.

In plus bolnavii ar trebui sa stea in izolare/carantină. Vaccinarea poate creste riscul de contaminare si raspandire la alti pacienți, cadre medicale, etc.

| intrebcenustiu a răspuns:

Sa faca test