| AnonimaTimida a întrebat:

Buna seara
de 2 zile am niste pete mari albe in gat ( nu pe amigdale ci in spatele lor) nu stiu sa explic.
ma ustura cand inghit. Vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Ce inseamna aceasta "suferinta" a amigdalelor? Inflamarea si infectarea lor cu diferite bacterii, dintre care cea mai frecventa este Streptococul beta hemolitic. Amigdalele au rol de a indeparta aceste bacterii care vor sa intre in organism si sa-l "invadeze". Insa, in momentul cand ne scade imunitatea si racim aceste amigdale nu mai fac fata si se maresc in volum, se inrosesc si se acopera de pete albe ( puroi), noi resimtim aceasta schimbare a amigdalelor prin durere intensa spontana faringiana si la inghitit ce poate iradia pana in urechi, putind fi insotita de febra si de puroi in nas si obstructie nazala. In acest moment daca nu tratam aceasta infectie a amigdalelor promt si corect ele pot deveni o sursa de infectie sistemica ( adica varsa bacteriile in sange si astfel ajung in tot corpul ducind infectia si la celelalte organe) in loc sa fie "aparatorul " organismului.
Infectia sistemica = bacteriile se duc in tot organismul, la toate organele pe care le inflamaeaza si le infecteaza, astfel ajung: la inima- endocardita, la articulatii- reumatism articular acut, la rinichi- glomerulonefrita.
In acest moment ele nu mai au rol in apararea organismului si ca orice "lucru rau" trebuie indepartat ca sa nu faca si mai rau astfel se ajunge la amigdalectomie ( excizia amigdalelor).
Draga mea te sfatuiesc sa nu consumi bauturi reci sau alimente reci, trebuie s bei cat mai multe lichide sub forma de ceai dar nu de fructe ci de coada soricelului si coada calului, apoi sa faci o gargara cu sare si cu apa ca sa se sparga puroiul din zona infectata. Un tratament babesc draga mea este sa iti pui cartofi la gat cu sare infasurati intr-o fasie sau ceva carpa rupta infasurata dupa gat, asa cartofii cu sare respectiv cartofi cu tuica poti folosi si alcool iti vor trage din puroi.
Daca nu se intampla nimic iar durerea persista mergi la un medic draga mea.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic, asta e o idee.

| GoldenZenith a răspuns:

Afte sau candidoza bucala. Mergi la medic

| AnonimaTimida explică (pentru GoldenZenith):

Posibil candidoza, am mai facut anul trecut iarna de la lactate. Recent am mancat destul de multa branza, cascaval etc

| GoldenZenith a răspuns (pentru AnonimaTimida):

Pai vezi happy fii mai atenta la ce iti face rau.

| GoldenZenith a răspuns (pentru AnonimaTimida):

Pai vezi happy fii mai atenta la ce iti face rau si ai grija de tine. Multa sanatate!

| AlexCristi97 a răspuns:

Cel mai probabil e puroi, du-te la un doctor sa iti dea ceva tratament.

| presus a răspuns:

Este probabil sa ai puroi. Du-te la medicul de familie.

| AnonimaTimida explică (pentru presus):

Nu am medic de familie