| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, in mare parte meniul meu zilnic e compus din 70%carne mănânc la aceeași masă porc,pui, vita, peste pur și simplu îmi place la nebunie de orice fel. Are carnea un impact negativ asupra sănătății?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are. Dar sănătatea este menținută cu o dietă variată și nu altfel.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, are.Nu degeaba carnea apare acolo sus aproape de varf.Din modul cum descrii alimentatia ta, rezulta ca e la baza piramidei, ceea ce nu e deloc ok. https://asociatiamame.ro/......ntelor.jpg

De citit
https://www.csid.ro/......-19943965/

| StrongHeart a răspuns (pentru dullcat):

Din modul cum scrii, deduc ca esti genul de om caruia ii place sa le spuna altora cum sa traiasca.

| dullcat a răspuns (pentru StrongHeart):

Din modul cum scrii rezulta ca esti un troll frustrat. laughing

| dullcat a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu am impus nimanui stilul de viata vegan, deci calmeaza-te. Piramida aia este aratata copiilor la scoala in clasa a II-a, inca dinainte ca Romania sa aiba habar de stilurile de viata fara carne. Se numeste educatie pentru un stil de viata sanatos.Probabil ai lipsit la lectia aia, iar acum te descarci pe altii.Si mai usor cu apelativele, ca nu ne cunoastem, meat boi.

| relian a răspuns:

Nu are impact asupra sanatatii daca consumi cit trebuie. Daca consumi peste cit are nevoie organismul, atunci te vei ingrasa, ingrasatu atrage dupa sine o serie de chestii nu bune.

Nu conteaza ce maninci, conteaza cit maninci. Poti minca numai carne, nu te afecteaza cu nimic.
Ce linkuri iti arata unia, sau ce spun uni cercetatori sau doctori, nu-i relevant absolut deloc.
Cunosc oameni care au mincat toata viata numa carne, cand vedeau vegetale dadeau deoparte laughing erau carnivori.

Omul este omnivor, deci poate consuma carne, vegetale, orice.Cine spune altceva, bate cimpii, iar bolile ce le au unia, nu-s de la mincare, is defecte transmise si mostenite de la altii de cand bunica fata mare.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

O cantitatea peste măsură are un impact negativ. E la fel ca și alcolul sau țigara.
Dacă consumi responsabil. nu vei avea niciodată probleme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey iubito, carnea e foarte buna, mă faci sa ma gandesc la o friptura de vita. Mananca ce îți place. ma gandesc sa ma angajez ca macelar. Ma doare fix in pix de vegani, apropo am un frate vegan, am rude vegane, dar nu au influenta asupra mea. daca imi plac animalele, am sa le mananc, fara remuscari.

| aimullah123 a răspuns:

Nu prea ti-e draga viata, este?
Toata lumea cred ca a observat ca atunci cand suntem sanatosi nu ne intereseaza absolut deloc de sanatatea noastra. Iar cand ne apropiem de moarte devenim cei mai motivati oameni. "De maine gata, o dam pe legume."
Carnea in sine nu te imbolnaveste. Excesul de carne este problema. Incearca sa fugi in viata de exces in general.
Si eu am mancat exagerat de multa carne timp de cel putin 5 ani, dar sigur sunt mai multi.
Si am vazut cat de gustoasa e carnea. Daca ai carne si mustar nu iti mai trebuie nimic. Acum nu mai scap de probleme la stomac si la intestine (printre altele). Colesterolul il am peste limita. Imi ies proaste analizele etc. Oamenii din jurul meu imi ziceau mereu sa mananc si legume dar pe cine interesa. Imi placea sa ma dau mare ca am mancat la o singura masa 10 sarmale sau o tigaie de carnati sau 8 oua etc. Si cu ce m-am ales?
Cine a zis, a zis foarte bine "Mancam ca sa traim sau traim ca sa mancam?"

| pagliaci a răspuns:

Normal ca are impact negativ, imi si imaginez ce culoare urata are tenul tau.