Întrebare recomandată | IrinaAndreea a întrebat:

Mi-am sterilizat astazi pisica (1 an, toate vaccinurile facute) si la plecarea din cabinet m-a muscat de deget destul de tare, incat ma doare chiar si fara sa il ating. Medicul veterinar mi-a dat o substanta pentru dezinfectare, nu i-am retinut numele, apoi o discheta de vata pana acasa. Cand am ajuns am spalat zona si am pus plasture, iar dupa cateva ore am schimbat cu pansament, sub care am aplicat unguent Fucidin (e pentru furuncule, dar pe prospect scrie ca merge si la zgarieturi). Intrebarea mea este: ce riscuri sunt, avand in vedere cum am procedat si faptul ca pisica este vaccinata si deparazitata? La o cautare Google, am gasit numai scenarii apocaliptice si chiar nu as vrea sa ma panichez prea tare degeaba. Stiu ca ideal ar fi sa merg la medic, dar nu am cum sa ies din casa (trebuie sa stau cu pisica) + este vacanta, deci nu este la cabinetul studentesc...Multumesc anticipat pentru raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| spatarioana a răspuns:

Eu zic sa nu te panichezi, adica nu vei pati nimic, avand in vedere ca pisica este vaccinata iar tu ai procedat corect. :*

5 răspunsuri:
| IrinaAndreea explică:

Deja arata mult mai bine si nu ma mai doare, dar nici nu se umflase. Si pisica e ok, multumesc pentru raspunsuri. big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Te a muscat ori de frică ori de durere după vaccin, cel m ai bine ar fi să mergi la medicul de familie să ceri o părere avizată, iar poti ruga pe cineva din familie să stea o oră sau jumate de oră cit durează vizita ta la medic. Multă sănătate, este de rasă pisica? Este fată? Ce rasă este? Si cum il/o cheamă? Multumesc anticipat.

| IrinaAndreea explică (pentru CristiDinBucuresti):

L-am ajutat pe medic sa ii puna corsetul dupa sterilizare si de asta m-a muscat saracuta. sad O cheama Sara si e persana / norvegiana de padure. As merge la medic totusi, dar nu am in orasul in care stau acum, iar cel de la cabinetul studentesc e in vacanta (de Pasti...) Multumesc si eu happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IrinaAndreea):

I mi pare rău, de aceea te a muscat, de durere cind i a pus corsetul, i a dat ceva calmante pisicii ca să îi treacă durerea? Am si eu pisoi, motănel, e castrat demult, e birmanez.

| Delia272 a răspuns:

Eu spun ca nu ti se va intampla nimic. Pisica este vaccinata. Sper ca te-am ajutat!winking