| anonimusss12 a întrebat:

Sunt baiat si am piatra la san,
am 20 ani, 1.80 m, 75 kg si de ceva timp ma confrunt cu piatra la san... Initial nu a fost enervant dar acum cu inaintarea in varsta ma deranjeaza este normal? am avut cand eram mai mic mi0a trecut iar acum a aparut din nou.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci o mamografie (ca la femei), sa nu fie vreo tumoare.
In stadiu incipient se rezolva usor, dar cu timpul poate trece si in faza canceroasa si...

| darrio2007 a răspuns:

„Este creşterea glandei mamare. Este foarte dureroasă în perioada pubertară pentru că atunci cresc sânii. De ce? În toate perioadele acestea există un dezechilibru între hormoni, între testosteroni şi estrogeni pentru că şi bărbaţii au producţie de estrogeni, aşa cum femeile au producţie de testosteron. Suprarenalele produc şi testosteron şi estrogen şi atunci se rupe acest echilibru: bărbaţii sau băieţii au glande mamare iar estrogenii se fixează pe glandele mamare şi asta duce la creşterea glandelor mamare. Nu e o boală, ci trece de la sine. Durata variază, la unii mai repede, de la o lună- trei la un an- doi ani. În condiţiile în care alimentaţia de magazin este încărcată cu hormoni, echilibrul acesta se rupe iar estrogenii cresc, numai atunci o tratăm. Dacă persistă peste 18 ani, atunci trebuie operat. Se face o mică incizie în spatele areolei mamare, se scoate glanda mamară, nu rămâne semn, nu se cunoaşte şi nu va exista nicio problema. Se scoate pentru ca ulterior să nu devină un ţesut cancerigen, pentru că poate deveni un punct de plecare pentru cancer. Practic, este profilaxie", explică medicul specialist Daniela Raileanu."
Sursa: http://stiri.botosani.ro/......aneni.html

| Violleta2022 a răspuns:

Ma asteptam ca un tanar de 20 de ani sa stie ca nu exista "piatra" la san, ca poate fii acolo un modul inflamat, un chist, o tumoare, dar nu piatra!
Traim in 2018 si tu tot dupa babe te iei?
Stii ca exista medici care pot pune diagnostic, dupa ce investigheaza natura umflaturii?
Dupa cum vad, ai doar 75kg la 1.80, ceea ce nu te plaseaza in categoria obezilor, deci, nu este grasime, dar nici normal nu este sa stai asa!
Mergi mai baiete la medic si mai lasa prostiile cu pietrele din sani, ca nu mai ai 5 ani!