| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU... Sunt băiat am 17 ani si am simptomele unei candioze (ciuperci) pe capul penisului si învelișul care il acoperă. Simptomele au apărut acus 2 zile în urma unui tratament cu antibiotice de 7 zile. Este o problemă gravă? Am de gand sa merg la doctor dar vreau sa stiu daca se vindeca. Imi da bătăi mari de cap până ajung la doctor.Un mic sfat m-ar ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Username272 a răspuns:

Nu te panica, ii din cauza antibioticilor, nu le mai lua, du-te la un doctor urolog, după care sa reiei tratamentul dar cu alte pastile, asta la recomandarea doctorului, multa sanatate, funda

| Mihai720 a răspuns:

Cel mai bine este sa vizitezi un urolog deoarece aceasta problema aparent "banală" afectează o zona extrem de sensibilă.

| anonim_4396 explică (pentru Mihai720):

Da man stiu... ma streseaza. dacă știe cineva in cat timp trece cu tratament

| Blueberry8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista un timp anume.Cateva zile.Dar sa te duci neaparat la doctor si sa nu intretii relatii sexuale (neprotejate) pentru ca ii dai si partenerei(asta daca ai).

| Mihai720 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca este pe capul penisului... zona aceea este mereu atinsa sa zic asa. anume de eventualitate a pelii cat si a materialului de pe chilot. daca vei avea un tratament corespunzator zona respectiva trebuia neatinsa, in sensul ca ar fi bine sa eviti orice contact cu zona afectata. Mai pe scurt, daca primesti un unguent spre exemplu, sa nu iti pui chiloti pe tine, adica sa stai golut big grin

| DanielIlie a răspuns (pentru Mihai720):

Dermatolog.